Ana içeriğe atla

Yitik Ülke Yayınları ve Okuduklarım...

2006 yılında faaliyete geçen ve kurucusu Kadir Aydemir gibi genç ve temelleri internette atılan ilk yayınevidir Yitik Ülke. Genç yazarlara olan desteği ve sosyal sorumluluk projeleriyle Yitik Ülke yayıncılıkta yeni bir çığır açtı. Benim Yitik Ülke'yle tanışmamsa twitter sayesinde oldu. Sizlerin de bildiği gibi satışından elde edilen gelirin LÖSEV'e bağışlanacağını duyurdukları Prens Ali'nin Maceraları adlı kitabı isteyen okuyucularıma göndermiştim. Bundan sonra da sosyal sorumlu Yitik Ülke Yayınları'na olan desteğim devam edecektir. Yitik Ülke'nin sosyal sorumlu diğer kitapları ise şunlar: İmza Kızın; geliri 21.Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) kanalıyla, çocukların eğitimi için, Tekrarı Olmayan Öyküler; geliri Cumhuriyet Üniversitesi'nde okuyan yoksul üniversite öğrencilerine burs verilmesi için ve İsmi Lazım Değil; geliri tekerlekli sandalye alınması için kullanılacak. 

90 yazarlı 80'lerde Çocuk Olmak, 111 yazarlı 90'lar Kitabı - Çocuk Mu Genç Mi?, 114 yazarlı İmza Kızın, 126 yazarlı Tuhaf Alışkanlıklar Kitabı ve 40 psikolog yazarlı Kadın Gözüyle Aşk adlı kitaplarıyla yeni dünyaların keşfine ve yeni ufuklara yelken açtıran Yitik Ülke, gençliği ve dinamikliği ile harika projelere de imza atmaya devam ediyor. Şimdi de satışından elde edilecek gelirle fidanlar alıp kardeşlik ormanı kurmak için twitterda 140 karakterle yazılmış tweet öykülerden oluşan Yitik Öykü kitabını hazırlıyor. #YitikÖykü hashtagiyle yazılan öykücükler seçilerek bu kitapta toplanacak. Ben heyecanla bekliyorum Yitik Öykü kitabını. Katılım için son 11 gün eğer twitter hesabınız varsa tek yapmanız gereken hashtagi kullanarak kendi öykünüzü yazmak. Belki sizin öykünüz de kitaba girecek kadar güzel olur, ne dersiniz?  

Bunlar da (şimdilik) benim okuduğum Yitik Ülke kitapları.


Kızlarından babalarına mektuplarla dolu bir kitap. Hüzünle, bazen öfkeyle, bazen imrenerek, bazen ağlayarak okuduğum harika bir kitaptı. Tanıdık isimlere rastlamaksa harikaydı :) 


Kadir Aydemir'in kaleminden hayatın içinden geçen 22 güzel öyküyle dolu bir kitap. Akıcı, sade ve şiirsel anlatımı sayesinde kendimi öykülerin içinde bularak okudum. Kitaptan ilk iki cümle: "Zaman eskimez. Geçip giderken her şeyin yüzünü de yanında götürür."


Kadir Aydemir'in dizeleri de öyküleri kadar etkileyiciydi. 


Onur Behramoğlu'nun dizelerinde savrulmak müthişti.

Ben bu postu hazırlarken Yitik Ülke Yayınları'ndan 2 yeni kitabın daha çıkacağı duyuruldu. Bugüne kadar "92 kitapla yeryüzünde düşler kurmaya devam eden" Ülke büyüyor. Artık sizin de bu ülkeye yolculuğunuz başlasın. 

Yorumlar

sihirlirloklava dedi ki…
ben de takip ediyorum ve çok beğeniyorum.paylaşım için teşekkürler..
Yeşim dedi ki…
SİHİRLİ OKLAVA, çok sevindim :) Yitik Ülke'li olmak güzel...
minikmini dedi ki…
ne kadar duyarlılar,ayakta alkışlamak lazım... ilk gözüme çarpan kitap İmza:Kızın oldu.
Sağolasın Yeşimmmm,güsel bilgilerin için,sevgiler

www.minikmini.blogspot.com
tülin dedi ki…
Aynı ülkenin insanları olmak ne güzel !
Seni özlüyorum can..
Yeşim dedi ki…
minik'im, evet çok çok duyarlılar :) bence geç kalma hemen oku

tülin, canım ablam senin olduğun yerde olmak benim için büyük şans ben de seni özlüyorum hem de çok...
reyhane dedi ki…
Yitik Ülke Yayınları'ndan çıkan Tuhaf Alışkanlıklar Kitabı'nda benim de bir yazım yer alıyor Yeşo'cum
Yeşim dedi ki…
reyhane, biliyorum canom o kitabı okuyunca da senden bahsedeceğim :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Deneme 1...

Son 1 yıldır kanaviçeye merak sardım. Onu mu yapsam, bunu mu yapsam diye diye müthiş bir arşiv yaptım kendime. Fakat son günlerde yaşananlar gücüme gitti. Ben de ilk deneme çalışmamı Atatürk'ün imzasıyla yapmak istedim. Önce malzemelerimi aldım, imzayı çarpı işi modelledim. 2 ay önce başladığım halde, ne zaman elime alsam Miya'nın ipe atlayıp oynamak istemesi yüzünden bitiremedim. Dün onun uyumasını fırsat bilip en sonunda bitirdim. Şimdi sadece çerçevelenme işi kaldı. Nasıl olmuş becerebilmiş miyim?

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

İğnenaz ve Giden Yolcu

İğnenaz kim mi? Keçe iğneleme yöntemiyle aslında kedi yapmak için başlayıp sonra doğaçlama olarak matruşkaya dönüşen ilk bebeğim  :) İsim babası sevgili dostum Sıtkı Silah. Adını anmışken hatırlatayım; ilk kitabı Gelen Yolcu'dan ( bu yazımda bahsetmiştim ) sonra ikinci kitabı Giden Yolcu, Yitik Ülke Yayınlarından çıktı. Bu güçlü kalemle hala tanışmadıysanız kaybınız büyük derim. Eğer Gelen Yolcu'yu okuduysanız ve henüz Giden Yolcu'yu almadıysanız size bir sürprizim var. Bu yazıma yorum yapan ilk dört kişiye ismine özel imzalı Giden Yolcu'yu hediye edeceğim.  Gelelim İğnenaz'a, kitap okurken macaron yemeği seven bir matruşka o :}  İğnenaz şimdi, görür görmez ona aşık olan yeni sahibinde ve duyduğuma göre kitap okuyup macaron yemeğe devam ediyormuş ;} ♥ Hepinize mutlu bir haftasonu diliyorum ♥