Ana içeriğe atla

Ders:Resim Konu:Yüzük

Tamam biliyorum saçma bir başlık oldu. Sıkılmadan okursanız yazdıklarımı, sebebini anlayacaksınız, inanın bana :) Eminim hepiniz hayatınızda pek çok defa Pablo Picasso adını duymuşsunuzdur. Konumuz olan yüzüklerden bahsetmeden önce, sizlere ünlü ressam Picasso hakkında bilgi vermek istiyorum. 

"Kendisi dünyaca ünlü ressam ve heykeltraştır. Tam adı Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso olan ressam İspanyoldur." 

"Picasso, Georges Braque ile kübizmin temellerini atmış sayılmaktadır. 1907'den 1914'e kadar kübist olarak adlandırılan tarzda tablolar yapar. Kübist tabloların genel özelliği; geometri ve geometrik şekillerin kullanılmasıdır. Resmedilen nesneler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş yahut geometrik şekillere bölünmüştür."

Picasso'nun bu akımla yaptığı ilk tablosu Avignonlu Kızlar'dır. 


"Kübizmin bir diğer özelliği de uzaydaki üç boyutlu bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır. Bu amaçla Picasso, şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışır. Yine bu nedenden portrelerindeki insanların hem profili hem de önden görünüşü görülmektedir." (Kaynak) Bu kadar bilgi yeterli. Konumuz olan yüzükler de Japon sanatçı Yukako Katsuyama tarafından kübik tarzda tasarlanmış. Bu açıdan bence çok özel ve çok güzeller, esin kaynağı elbette büyük usta Picasso.


Çok başarılı bence ve çok beğendim. Daha fazlası için buraya bakabilirsiniz.

Hepinize mutlu geçecek bir hafta sonu diliyorum ♥


Yorumlar

reyhane dedi ki…
Biraz kafa karıştırıyor emme olsun
Merhabalar,
Bloğunuzu çok beğendim ve izlemeye aldım. Bana da bekliyorum. Güzel paylaşımlarda buluşmak dileğiyle. Sevgilerimi bıraktımmmm…..:))
Stil Direktoru dedi ki…
aylar sonra yazmışsın yazmışsın harbiden .) ve ben gelmişim bak ya.. ama eskisinden daha dahayız be dostum... direndik hadi ha gayret bebekim... SS >3
minikmini dedi ki…
anaaaamm,bu adamın adı bu kadar uzun muyduuu ? Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso :)

yeniden yazman çok iyi oldu,sayende uzun zamandır oje sürmeyişim aklıma geldi,ne iyi ettin de yazdın,sevgilerrrrr

www.minikmini.blogspot.com

Bu blogdaki popüler yayınlar

Deneme 1...

Son 1 yıldır kanaviçeye merak sardım. Onu mu yapsam, bunu mu yapsam diye diye müthiş bir arşiv yaptım kendime. Fakat son günlerde yaşananlar gücüme gitti. Ben de ilk deneme çalışmamı Atatürk'ün imzasıyla yapmak istedim. Önce malzemelerimi aldım, imzayı çarpı işi modelledim. 2 ay önce başladığım halde, ne zaman elime alsam Miya'nın ipe atlayıp oynamak istemesi yüzünden bitiremedim. Dün onun uyumasını fırsat bilip en sonunda bitirdim. Şimdi sadece çerçevelenme işi kaldı. Nasıl olmuş becerebilmiş miyim?

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

DIY_Kuş Kafesi

Dekorasyonda kuş kafesi trendi var şu sıralar. Ben de kendi kuş kafesimi nasıl yaparım diye düşünürken elimdeki malzemelerden ve silikon tabancamdan faydalandım. İşte benim kuşum ve kafesi :) Benim kafesim pipo temizleme çubuklarından yapıldı. İçindeki kuş tamamen kendi çizimim ve keçeden yaptım hayalet iple üstten kafese tutturdum. Elimde o kadar çok pipo temizleme çubuğu var ki renk renk kafesler yolda :) Fotoğraftaki arabanın içi çikolata doluydu :) cikolatasepeti.com 'dan kocişe özel tarafımdan gönderilmişti Temmuz ayında. İçi bitti dışı bize kaldı :) Arkadaki kurumuş güller de kocişimin bana hediyesiydi :) Dün, ben unuttuğum için, kafesin fotoğraflarını çekmesini istemiştim kocişten o da böyle bir kompozisyon hazırlamış sağolsun. Teşekkür ederim tatlım emeğine sağlık. Nasıl olmuş beğendiniz mi kuşumla kafesini?