Ana içeriğe atla

Zig Zag (Rick Rack) Örgü Tekniği

Ne kadar ara versem de fazla uzak kalamıyorum, işte yine buradayım tilki misali. Bu defa bambaşka bir postla döndüm :) Fotoğraflardan da anlayacağınız gibi bugün sizlerle kendime ördüğüm atkımın örneğini paylaşacağım. Pinterest'te gezinirken gördüğüm bu örneğin nasıl yapıldığını açıkça anlatan bir içerik bulamadım. Anneciğimin geçen hafta Ankara'ya gelişini fırsat bilip ona sordum. Birkaç denemeden sonra örneği çözdük. Şimdi dilimin döndüğünce sizlere anlatacağım.

Başlarken : Bu örnek 3 ilmekle kuruluyor. Yani ilmek sayınız 3'ün katlarının 1 fazlası olacak. Ben 22 ilmekle başladım. (3x7 = 21  21+1 = 22) İlk sırayı 1 düz 2 ters olarak ördükten sonra 2. sırada örneğimizi kuruyoruz.

Aşağıdaki görselde soldan ilk karede  görüldüğü gibi ilk ilmek ters. İlmeği şişe tersten boş alırken ipiniz arkada kalacak. /Buna dikkat edin çünkü; bu örnekte ilmeklerin yönünün değişmemesi esas!) İlk ilmeği boş olarak aldıktan sonra gelen 2 düz ilmekten önce arkadakini ilmeği arkadan örülecek şekilde şişe alıp düz örüyoruz (soldan 2. ve 3. görsel) ördüğümüz ilmeği şişten çıkarmadan şişinizi ön yüze alın. (4. görsel)


Önde kalan ilmeği normal düz örgü yapın (5. görsel) ve arkadaki ilmekle beraber şişten çıkarın (6. görsel) İpi öne alın ve sıradaki ters ilmeği örün (7. görsel) bu şekilde sırayı tamamlayın.


Arka sırada ilk ilmeği (düz) şiş önde ip arkada olacak şekilde boş alarak alıyoruz (1.görsel) İpi öne alıp sıradaki ters ilmeklerin önce arkadakini (2. ve 3. görsel) ipi şişin altından atarak (4.görsel) örün.


Önde kalan ters ilmeği örerken ipi şişin üzerinden atarak örün ve iki ilmeği de şişten çıkarın. (5. ve 6. görsel) Sıradaki düz ilmeği ipi arka tarafa alıp ters ilmek gibi boş alıyoruz (7. ve 8. görsel). Böylece sıra tamamlanır.


Umarım anlatabilmişimdir. Aşağıdaki görselde üstteki fotoda ön yüzün, alttaki fotoda da arka yüzün duruşunu görebilirsiniz. Bu modelde önemli olan ilmek yönlerinin değiştirmemek. 


Yarısını örmüş olsam da Miya'nın ipimi yemek istemesi yüzünden 1 haftadır elime alıp bitiremedim :-/ Neyse ki havalar atkı kullanmayacak kadar güzel geçiyor bu aralar ;}
Bakalım sizler de benim gibi sevecek misiniz bu modeli? ♥

Yorumlar

emintolga dedi ki…
Ellerine sağlık Dodim :)
ellerine sağlık kuzum tam da atkılık bir modelmiş.
sağlıkla kullan aralar uzun oluyor özlüyoruz:) öptüm kocaman
♥pemb€sinti♥ dedi ki…
Ellerine sağlık ablacığımmm :))
Paylaşım için çok teşekkürler. Bilmediğim bi rörgü şekliydi bu. Çok da güzelmiş. Ellerine sağlık.
nohut oda dedi ki…
ana kız becerikli olunca boyle cozulur ornekler masallah
huuuubakbi dedi ki…
eline sağlık çok da güzel anlatım sağol..ipi merak ettim markası ne acaba..sevgiler
moda_kesh dedi ki…
sürekli haroşa örmek bitap düşen bana bir model daha öğrettiğin için çooook teşekkürler yeşo abla harika görünüyor:)))
Sevtap dedi ki…
Çok güzel bir modelmiş canım,ellerine sağlık.
Funda Ceyhan dedi ki…
Güzel bir örnek, mutlaka deneyeceğim şekerim ;)
reyhane dedi ki…
Bu not Mia'ya iletilsin lütfen! Hadi Miya huysuzluk yapma annen çabuk bitirsin! Merak ediyorum atkıyı..
A Cat From London dedi ki…
Ellerine sağlık, çok güzel görünüyor Yeşimciğim. Güle güle kullan şimdiden. Sık sık yazmasan da bir ses ver böyle arada e mi arkadaşcım :) . Çok öpüyorum.
Aybige-Kedi Defteri
senem dedi ki…
ne güzel olmuş ellerine sağlık :)
Yeşim dedi ki…
emintolga, sağol canım :)

ÖRGÜÇANTAM, canım ablacığım teşekkür ederim beğendiğine sevindim özletmiycem söz :)

♥pemb€sinti♥, sağol tatlım benimm ♥

Gülsüm GÜVEN TUNCER, teşekkür ederim çok mutlu oldum umarım anlatabilmişimdir :)

nohut oda, :) teşekkür ederim canım :)

mormenekselerr, teşekkür ederim canım ipi indirim reyonundan almıştım canım bakıp yazayım sana
moda_kesh, ohh iyi o zaman çok keyifle örülen bir örnek tatlım güzel ciciler ör sen de :)

Sevtap, çok teşekkür ederim canımm :)

Funda Ceyhan, eminim senin ellerinden çok daha güzel görünür canım :)

reyhane, eheh Miya'ya ilettim

notunu canom miyav diyo sana :)

A Cat From London, Aybige'm seni burada görmek beni o kadar çok mutlu ediyor ki. Çok teşekkür ederim tatlım, seslenirim mutlaka :)

*ssdesignbutik, teşekkür ederim tatlımm :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Monica Krol

Monika Krol 'un Zaferden Dönüş kompozisyonunu görenceye kadar mücevher tasarımları artık beni şaşırtmaz diyordum. Bu işin ucu bucağı yok, anladım. Her an farklı bir tasarımla karşılaşabiliyoruz. Banyo küvetinden yüzük, klozetten broş ve lavabodan kolye ucu... Bebek evlerinin bu sevimli detaylarını altın ve gümüşle birleştirip bu eşsiz güzelliklere imza atan Monica Krol'un tasarımları takılarla da sınırlı değil. Merak edenler için burada .

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

Mimarinin Mücevher Hali

Bayıldım bunlara. Vicki Ambery-Smith gerçek ve sanal binalardan esinlenerek mücevher kutuları, broşlar, küpeler, kol düğmeleri hatta peçete halkaları ve çeşni setleri bile yapmış. Çok şık ve orijinal tasarımlar. Bunların içinde Kız Kulesi, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Ayasofya gibi bizden güzellikleri de görmek güzel olurdu. Ne dersiniz sizce de güzel olmaz mıydı?