Ana içeriğe atla

HappyHalloBirthWeenDay :)

Böyle saçma bir başlık daha atmamıştım blog yazdığım süre boyunca. Olsun siz yine de bir sorun bu başlığı neden attım diye? Sordunuz mu? O halde cevap veriyorum. Dünyadaki globalleşme sonucu artık hepimiz diğer kültürlerin de bayramlarını, özel günlerini biliyoruz. Bugünün anlam ve önemini anlatan bir başllık bu. Çünkü bugün hem Cadılar Bayramı (Halloween) hem de benim doğum günüm. Aslında tam da bugün doğmam bence tesadüf değil. Çünkü ben de cadının tekiyim :)) Bu benim 37. yaşımı bitirdiğim gün bundan sonra yaş 38 0.o ne zaman bu kadar büyüdüm inanın ben de bilmiyorum. Neticede doğan büyüyüyor ben de ömür denen bu zaman diliminin 38.'sine adım attım bakalım. 


Halloween (Cadılar Bayramı) demişken; bakalım ne kadar zamandır kutlanıyor ne amaçla kutlanıyor?

"Cadılar Bayramı'nın kökeni aslen Samhain olarak bilinen kadim Kelt Festivali'dir. Samhain Festivali hasat mevsiminin bitişini kutlamak için gerçekleştirilir. Geleneksel olarak, festival kadim Paganlar tarafından kış için malzemelerin ve malların hazırlanması için kullanılırdı. Eski Gaeller şimdi Cadılar Bayramı olarak bilinen 31 Ekim'in yaşayanlar ve ölüler dünyası arasında bir bağ yarattığına inanırdı. Ölüler kötü niyetli ve tehlikeli kabul edilir; yaşanılan sorunlardan, hastalıklardan ve kötü hasattan onlar sorumlu tutulurdu. Festivalde ateşler yakılır, genellikle kış için öldürülen hayvanların kemikleri bu ateşlerde yakılırdı. Raufun ruhları taklit edebilmek için maskeler ve kostümler giyilirdi. Maskeler Samhain'den saklanmak için, kapıya bırakılan şekerler onu doyurmak için ve balkabaklarına çizilen yüzler ona tapmak için yapılır. Samhain'in yüzyıllar önce cehenneme gönderildiğine ve bir kere geri geldi mi, diğer şeytanî güçleri uyandırabileceğine inanılır. Cadılar Bayramı zamanla Hristiyanlığa adapte edilmiş, Azizler Günü'nün arifesi olarak kabul edilmiş, Pagan kökleri unutturulmaya çalışılmıştır.

Bir Pagan festivali olarak İngiltere'de İrlandalılar, İskoçlar ve Galliler tarafından kutlanılmaya başlanmış; 19'uncu yüzyılda bu gelenek Kuzey Amerika'ya göçenler tarafından da devam etmiştir.
Batı Dünyası; 20'inci yüzyılda Cadılar Bayramı'nı bir Amerikan popüler kültürü olarak tanımıştır.
Cadılar Bayramı genelde Batı dünyası ülkelerinde kutlanır. Ancak popülaritesi Türkiye gibi ülkeleri de etkilemiştir.(Kaynak)

Bir turp ya da sukabağı oyarak içine mum koymak Cadılar Bayramına özgü bir adettir. Bayramın Kuzey Amerika'ya girişiyle birlikte balkabağı kullanılmaya başlandı. Adetin temelinde yatan sebepler tam olarak bilinmemekle beraber; öldükten sonra başının kesilmesini ve Kelt topraklarını istilacılardan korumak üzere Fransa'ya bakacak şekilde yerleştirilmesini isteyen Gal hükümdarı kutlu Bran'ın başını simgeliyor olması mümkündür.(Kaynak:NTV Yayınları, Mitoloji/272)

Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim'de kutlanan, çocukların genellikle korkunç kostümler giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve diğer hediyeleri topladığı bir bayramdır. Diğer Cadılar Bayramı aktiviteleri arasında kostüm partileri, korku filmleri izlemek ve perili olduğuna inanılan evlere gitmek sayılabilir.En yaygın olarak tüketilen şekerleme, elma şekeridir. Bundan farklı olarak tüm şekerlemeler de kullanılır. (Kaynak)"

Bu kadar bilgi yeter. Bugün doğumgünüm ben biraz şımarıp geleyim ;)

Yorumlar

huuuubakbi dedi ki…
nice güzel yıllara...sevgiler
bir kum tanesi dedi ki…
nice sağlıklı yıllar dilerim.Yalnız hiç göstermiyorsun yaşını inanmak çok güç
Grace Happy dedi ki…
en sevdıgım gundur fakat tr de hıc katılmadım hep yurtdıısnda ayrı bır zevkı oluyor :)
Nimo dedi ki…
Yaw bırak cadılar bayramını neyn, sen doğmuşsun daha özel bi gün olabiler mi yahu? Bide sanırım sen yaşını geriye falan sarmaya başladın duyunca inanamadım, okurken hadi bee dedim.

Mutlu yaşlar pamuk kalplim <3
Chilek dedi ki…
En güzel cadı benim cadım diyorum o halde:) mutlu yıllar birtanem, dönünce birleşik bir kutlama yapalım:))
tubitos dedi ki…
canım iyiki doğdun. senden olsa olsa tatlı cadı olur :) mucx
Aktuelmoda dedi ki…
Mutlu yaşlar canım..
Nilgün Torunoğlu dedi ki…
Canımm ne kadar güzelsin !
İnsanın kalbinin güzelliği yüzüne de yansırmış ya işte öyle...

Doğum günün kutlu olsun ,mutlu sağlıklı ve uzun bir ömürde tüm sevdiklerinle birlikte yaşlan !
alice dedi ki…
cadılar bayramı olmasa da olur ama sen iyi ki doğmuşsun! <3
NALAN HAZNEDAR dedi ki…
doğum günün kutlu olsun canım nıce 37 yaslara :) http://nalanhaznedar.blogspot.com/
tülin dedi ki…
Canım,sen o kadar büyüdün mü?Yeni yaşın kutlu olsun...Öpüyorum güzel yanaklarından.Miya ya selam :)
♥pemb€sinti♥ dedi ki…
Senin gibi cadıya can kurban..

Doğum günün kutlu olsun, mutlu olmayı hakedenim mutlu en mutlu ol hep..

Seni çok seviyorum
boncuk mutfakta dedi ki…
Doğum günün kutlu olsun.
Atolyekedi dedi ki…
Canım benim sen olsan olsan tatlı cadı olursun... Nice yıllara canım, Anneciğin iyi ki doğurmuş seni kendisine çok teşekkür ederim.Allah uzun, sağlıklı, huzurlu ömürler versin İŞŞALLAH, hep sevdiklerinle birlikte olman dileğiyle....
güzel kalbin burkulmasın,yüzün hiç solmasın , güzellikler sarmalasın senii inşşşşş:)
öptüm kocaman
Selin Ergeçer dedi ki…
o halde bir kez daha buradan; nice senelere,iyi ki doğdunnnn :))) doğumgünün kutlu olsun :)
minikkus dedi ki…
hiii ben bu postu kaçırmışım, üstelik de dogumgünüsü postuymuş:(
nice mutlu yaşlara güzel kalpli içi dışı bir ve güzel insan! sen 38sen ben de 45im, başka da bişey demiyorum:)))
YETENEK-SİZİN dedi ki…
ben buna ne diye yorum yazmamışım anlamadım. Doğum gününü buradan da kutlamak için hayli geç kaldım:d O yüzden boynundaki kolyeyle ilgili yorum yapacağım. ♥ bayıldım çok yakışmış
CEPAYNASI dedi ki…
geç de olsa doğum gününü kutluyorum...
senden olsa olsa tatlı cadı olur:)
A Cat From London dedi ki…
Geçmiş doğumgünün, yeni yaşın kutlu olsun. Yeni yaşın mutluluklar getirsin Yeşimciğim. Sevgilerimle...
Aybige-Kedi Defteri

Bu blogdaki popüler yayınlar

Deneme 1...

Son 1 yıldır kanaviçeye merak sardım. Onu mu yapsam, bunu mu yapsam diye diye müthiş bir arşiv yaptım kendime. Fakat son günlerde yaşananlar gücüme gitti. Ben de ilk deneme çalışmamı Atatürk'ün imzasıyla yapmak istedim. Önce malzemelerimi aldım, imzayı çarpı işi modelledim. 2 ay önce başladığım halde, ne zaman elime alsam Miya'nın ipe atlayıp oynamak istemesi yüzünden bitiremedim. Dün onun uyumasını fırsat bilip en sonunda bitirdim. Şimdi sadece çerçevelenme işi kaldı. Nasıl olmuş becerebilmiş miyim?

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

İğnenaz ve Giden Yolcu

İğnenaz kim mi? Keçe iğneleme yöntemiyle aslında kedi yapmak için başlayıp sonra doğaçlama olarak matruşkaya dönüşen ilk bebeğim  :) İsim babası sevgili dostum Sıtkı Silah. Adını anmışken hatırlatayım; ilk kitabı Gelen Yolcu'dan ( bu yazımda bahsetmiştim ) sonra ikinci kitabı Giden Yolcu, Yitik Ülke Yayınlarından çıktı. Bu güçlü kalemle hala tanışmadıysanız kaybınız büyük derim. Eğer Gelen Yolcu'yu okuduysanız ve henüz Giden Yolcu'yu almadıysanız size bir sürprizim var. Bu yazıma yorum yapan ilk dört kişiye ismine özel imzalı Giden Yolcu'yu hediye edeceğim.  Gelelim İğnenaz'a, kitap okurken macaron yemeği seven bir matruşka o :}  İğnenaz şimdi, görür görmez ona aşık olan yeni sahibinde ve duyduğuma göre kitap okuyup macaron yemeğe devam ediyormuş ;} ♥ Hepinize mutlu bir haftasonu diliyorum ♥