Ana içeriğe atla

Türkan Tek Ve Tek Başına...


Son sayfalarını ağır ağır okuduğum ve sanki aslında ölmemiş de kitap bitince ölecekmiş gibi hissettiğim Türkan Saylan'ın hayatını anlatan bu eseri neden daha önce okumadım diye çok hayıflandım. Ve kendime "seninki de hayat mı Yeşim?" diye sormadan edemedim. Okudukça hayran oldum Türkan Saylan'a. Her kıymetini harcamaya çok hevesli olan bu topraklarda yetişmiş nadir insanlarımızdan sadece biri O. Hayatını hastalarına, onların ailelerine ve dostluğa açmış muhteşem bir insan. O'nun hayata bakışını anlatan kendi cümleleri şöyle: "....benim için her şeyden önce bu aziz vatanın gelmekte olduğunu anladım. O kadar çok şey var ki kadın-erkek aşkından önce ve daha mühim, aşk filan bana vız geliyor!" Seni tanımadan, anlamadan yargılayanlar adına özür dilerim. Ömrünü haksızlığa ve cehalete karşı cesaretle savaşmaya adamış muhteşem insan, keşke bu vatan sana hak ettiğin değeri verebilseydi. Mekanın cennet olsun...

Yorumlar

YETENEK-SİZİN dedi ki…
çok eleştirende var bende kendisi hakkında net bir bilgiye sahip değilim, o yüzden ilk fırsatta bu kitabı okumalıyım...
Unknown dedi ki…
Ben de onun çalışmalarını ve azmini takdir edenlerdenim...Onun bir sözünü paylaşmadan geçemeyeceğim; Medeniyet,insanı sevmekle başlar..
Eren dedi ki…
Bu kitap beni de çok etkilemişti, Ayşe Kulin'in anlatımı da çok güzel.
noyumberry dedi ki…
muhteşem bir kitap,okuduğuna çok sevindim yeşimcim:)..bir de onun
((At kız)) adlı,çocukluk ve gençlik dönemine ait bir kitabı var onuda okumanı tavsiye ederim..sevgiler..
Chilek dedi ki…
Takdir edilesi bir hayat, dolu dolu geçmiş bir ömür. Kendi hayatıma dönüp baktığımda ne iş yapıyorsun dediğim bir hayat?
Adsız dedi ki…
bende henüz kitabı okumamıştım,çok güzel bahsetmişsin...hemen alıp başlıyorum!
Nazan dedi ki…
Bende çok severek okudum Yeşim.Kişisel hayatı kendini ilgilendirir, yaptığı işlerle, mücadelesi ile örnek ve saygı duyulacak bir insan, bir kadın Türkan Saylan..
mine dedi ki…
verimli bir hayat, cesur bir yaşam huzuriçinde yatsın mekanı cennet olsun
francesca mckennitt dedi ki…
İyi ki okumuşsun. Hakkında söylenen sözleri duyunca, insan dehşete düşüyor.
Stil Direktoru dedi ki…
Amin kim ne derse desin teyzem çoçukluğumdan beri O'nunla beraber aynı yolda bu ülkeye hizmet verdi kuzum. Mekanı ışıkla dolsun üzerine kadın yok şu ülkede!
♡ Dilonika ♡ dedi ki…
Yazdığın herşey'e bayıldım,bir okadarda duygulandım.Ne güzel ufacıkta olsa kendisini tanıyamayanlar için hedeflerinden,amaçlarından bahsetmişsin.
Saylan ailesi ve Türkan Saylan'ın bir yakını olarak blogunda yer verdiğin ve yorumun için çok teşekkür ederim.Keşke herkes azıcıkta olsa Türkan Saylan'ın hayatını örnek alabilse ama şu zamanda çok zor.
hakkında ne söylenirse söylensin ,
Ülkemize katkılara,sağlık alanında yaptıkları,sosyal çalışmaları ile o gerçek bir hanımefendi nurlar içinde olsunç
parağrafın son cümlesinde seninle hemfikirim tatlım:(
Selin Ergeçer dedi ki…
Keşke...Keşke herşey başka olsaydı ama olmadı. Gerçekten de ender özel insanlardan biri o. Değeri anlaşılamadı.Mekanı cennet olsun...
Unknown dedi ki…
Böylesine güzel bir insanı Ayşe Kulin’in kaleminden okumanın tadı bir başkadır diye düşünüyorum. Okunacaklar listemde yer almakla birlikte henüz elime alamadım, hayatı bu kadar dolu dolu yaşamış birisini okumak da cesaret istiyor canım…

Bu blogdaki popüler yayınlar

Monica Krol

Monika Krol 'un Zaferden Dönüş kompozisyonunu görenceye kadar mücevher tasarımları artık beni şaşırtmaz diyordum. Bu işin ucu bucağı yok, anladım. Her an farklı bir tasarımla karşılaşabiliyoruz. Banyo küvetinden yüzük, klozetten broş ve lavabodan kolye ucu... Bebek evlerinin bu sevimli detaylarını altın ve gümüşle birleştirip bu eşsiz güzelliklere imza atan Monica Krol'un tasarımları takılarla da sınırlı değil. Merak edenler için burada .

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

Mimarinin Mücevher Hali

Bayıldım bunlara. Vicki Ambery-Smith gerçek ve sanal binalardan esinlenerek mücevher kutuları, broşlar, küpeler, kol düğmeleri hatta peçete halkaları ve çeşni setleri bile yapmış. Çok şık ve orijinal tasarımlar. Bunların içinde Kız Kulesi, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Ayasofya gibi bizden güzellikleri de görmek güzel olurdu. Ne dersiniz sizce de güzel olmaz mıydı?