Ana içeriğe atla

Okuduklarım ve Okuyacaklarım

Uzun zamandır sırasını bekleyen Paulo Coelho'nun Şeytan ve Genç Kadın'ını sonunda bitirdim. Küçük ve gözden uzak bir köye bir gün bir Yabancı'nın gelmesiyle her şey değişir. Sakin ve huzurlu bir köy olan Bescos'un halkı iyi ile kötü arasındaki savaşta taraf olmak zorunda kalır. Köyün en genç kadını Chantal ve en yaşlı kadını Berta iyi ve kötünün savaşında yerlerini alırlar. Sevdim mi? Hayır sevmedim. Tavsiye de etmem sakın alıp okumayın. Sanırım ben de bir süre Coelho kitapları okuyamayacağım :P


Keyifle okuduğum bir kitaptı Zülfü Livaneli'nin Son Ada'sı. Ödüllü bir kitap aslında fakat gereken ilgiyi görmemiş. Çok sevdim çabuk bitmesin diye yavaş yavaş okusam da çabucak bitti. Benim kütüphanemde "tekrar okunacaklar" arasında yerini aldı. Dili akıcı ve çok sade hatta okurken "ben de yazarım böyle bir kitap" hissine de kapılmadım değil :P Elbette ki bu mümkün değil sadece anlatım dilinin ne kadar sade olduğunu vurgulamak için yazdım bunu :) Gelelim kitabın konusuna: "Gözlerden uzak, sakin ve cennet gibi bir adaya, günün birinde emeklilik günlerini geçirmek üzere darbeci bir Başkan gelir ve yerleşir. Başkan politik gücünden de yararlanarak adadaki doğal yaşama ve yaşayanlara kendince düzen getirmek adına müdahale etmeye başlar. Acımasızca müdahale edilen adada bütün dengeler değişir." Okurken olaylar ve karakterler hiç yabancı gelmedi bana. Hepsi gerçek hayatta tek tek yerini buldu. Kesinlikle okumanızı öneririm. Hatta yazarın Mutluluk ve Leyla'nın Evi kitaplarını da tavsiye ederim.Bunlar da okuyacaklarım fakat hangisinden başlayacağımı henüz bilmiyorum. Kendimce şöyle bir yol buldum. Her kitaptan 10 sayfa demo niyetine okuyup hangisi beni daha çabuk içine alırsa ondan başlayacağım ;)
Yorumlar

Adsız dedi ki…
Esrarnamenin methini duydum araştırırken .. hatta aldım, okunmayı bekliyor :)
moda_kesh dedi ki…
esrarnameyi bende duymuştum diğerleri hakkında bir fikrim yok ama :)
Nilgün Torunoğlu dedi ki…
Olsun varsın Yeşimciğim,okumak güzeldir.Coelho zor okunuyor gerçekten,ben de çok sevmiyorum açıkçası.Livaneli ise giderek kendi anlatım dilini buluyor,yetenekli adam vesselam.Mevlana'yı anlatan çok kitap okudum artık ''pes''Sana keyifli okumalar...
Unknown dedi ki…
Can yayınları bena kendini hiç sevdiremedi ama sadece kapak deiğişikliğinden Elif harkaydı :) Elimde benimnde var bir iki Can yayınevi kitabı ama en son okunacaklar arasında :)) Livaneli kitabım hiç yok ve okumadım sanırım okumamda :D

Okuyacaklarına bayıldım canımcım Esrarname den başla bende almak istedim ama daha sıra gelmedi ona :D
Muhafızında çok harika bir kitap olduğunu biliyorum. Mevlana kitabını duydum övgülerinide okudum ama bilgim yok bende okuyacağım bu üçünüde yeşim taşım notumu aldım :D
Hande dedi ki…
Livaneli'nin sadece Mutluluk adlı kitabını okumuştum. Okumayı bekleyen o kadar çok kitap varki diğerlerine sıra gelmedi. Son Ada'yı okunacaklar listeme ekliyorum.
Syhn dedi ki…
paulo coelho kitaplarını okumayı uzun süre önce bıraktım yenilik yok gibi geliyordu ama gel gör ki okumam okumam diyerek elimde buldum yine :))) ama bu önermediğini hiç okumam.
livaneli ise ne kd rçok çıkıyor karşımaaa hemen sepete eklenmeli ilk fırsatta okunmalı ;)

demo olayına girme derim ben hepsinden soğursun ben olsam mevlanadn başlardım gibime geldiii :))
♥pemb€sinti♥ dedi ki…
Öyle bir kityap olsun ki beni sürüklesin, banyoda bile onu bitirmeyi düşüneyim ;) akıcı kitapları çok seviyorum abla ben ama bu seferde hemen bitiriyorum. noşta kalıyorum :)
Selin Ergeçer dedi ki…
Notlarımı aldım,paylaşım için teşekkürler canım :)
mine dedi ki…
Son Ada süper tekrar okunacaklarımın arasında benim de hele benzetmelerine bayılmıştım... martıların ayak sesleri falan ...
paul coelho arada okuduğum bir yazar elifini aldım bakalım bir ara inşallah :)
tülin dedi ki…
Son Ada yı geçen yıl okudum ve çok beğendim.Biraz Aziz Nesin havası verdi bana.
Mutluluk ve bu kitap Z.Livaneli nin en iyileri bence.
Unknown dedi ki…
Yeşim'cim Paulo Coelho'nun çok sevdiğim kitapları da vardır ama en son Elif'ini ben de sevemedim :/ Zülfü Livaneli'ye gelince Mutluluk adlı kitabına bayılmıştım böyle güzel anlatınca "Son Ada"yı da merak ettim. Yeni kitapların hepsinde eski dönemlere ait bir doku gözüme çarptı bakalım hangisini okuyup seveceksin merakla bekliyoruz :))


http://betwinus.blogspot.com/
♥ŞANSLI♥ dedi ki…
Son adayı not aldım canım.
Paylaşım için teşekkürler.
Sevgiler:)
MKBL dedi ki…
Bunları okumamıştım hemen not aldım :) Canım ya seni özlemişiö bennn :) Çok uzak kaldık.Ama seni seviorum biliyorsun dimi :)
YETENEK-SİZİN dedi ki…
Son ada benimde keyifle okuduğum bir kitaptı, Zülfü Livanelinin kitaplarını çok seviyorum . Şimdide Serenadı okuyorum biliyosun:)

Demo olayına aklım biraz geç bassada fikri tuttum süper:))
MAVİ TUTKU dedi ki…
Ne güzel tavsiyeler bunlar.:)
Dilerim iyisidir herşey yoludadır..:)
5.Toplantıdan geldim şimdi yine çok güzeldi, keşke daha çok yerlerde değerli dostlar da gelse.
saygılar sevgiler.:)
Hilal dedi ki…
Yeşim'cim merhaba canım,

son ada'yı merak ediyorum ben de. diğer kitabı da aklıma yazdım, okumayacağım. okuyacaklarında çok ilgi çekiciler, ben olsam ben de hangisinden başlayacağımı bilemezdim doğrusu :)
Yeşimcim, çok zenginsin çoook.
Kitap tavsiyesi üzerine bir post hazırlayacağım. Bu sürede bana tavsiye vererek yardımcı olursun di mi:)
cecilia dedi ki…
ah yeşimcim bu ara çok tembelim, bi ara şevkle sarılıyorum kitaplara bi arada zaman yaratıp okuyamıyorum ama tavsiyelerini dikkate alıcam ;)
reyhane dedi ki…
Ooo işin çok hadi bakalım kolay gele..

Bu blogdaki popüler yayınlar

Monica Krol

Monika Krol 'un Zaferden Dönüş kompozisyonunu görenceye kadar mücevher tasarımları artık beni şaşırtmaz diyordum. Bu işin ucu bucağı yok, anladım. Her an farklı bir tasarımla karşılaşabiliyoruz. Banyo küvetinden yüzük, klozetten broş ve lavabodan kolye ucu... Bebek evlerinin bu sevimli detaylarını altın ve gümüşle birleştirip bu eşsiz güzelliklere imza atan Monica Krol'un tasarımları takılarla da sınırlı değil. Merak edenler için burada .

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

Mimarinin Mücevher Hali

Bayıldım bunlara. Vicki Ambery-Smith gerçek ve sanal binalardan esinlenerek mücevher kutuları, broşlar, küpeler, kol düğmeleri hatta peçete halkaları ve çeşni setleri bile yapmış. Çok şık ve orijinal tasarımlar. Bunların içinde Kız Kulesi, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Ayasofya gibi bizden güzellikleri de görmek güzel olurdu. Ne dersiniz sizce de güzel olmaz mıydı?