Ana içeriğe atla

Nardugan Bayramı


Çam ağacı süslemelerinin neredeyse yasaklandığı, pek çok kişinin evine çam ağacı almadığı, alanları da kınadığı şu günlerde, bana gelen e-postayı sizlerle de paylaşmak istedim. Sümerolog Muazzez İlmiye ÇIĞ'ın yaptığı açıklamalar hepinizi şaşırtacak.

ÇAM SÜSLEME GELENEĞİ

Hıristiyanların İsa'nın doğuşu olarak kutladığı Noel bayramı, çok eski Türklerin yeniden doğuş bayramıdır.Türklerin, tek Tanrılı dinlere girmesinden önceki inançlarına göre, yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı bulunuyor. Buna hayat ağacı diyorlar. Bu ağacı, motif olarak bizim bütün halı, kilim ve işlemelerimizde görebiliriz. Türklerde güneş çok önemli. İnançlarına göre gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık'ta gece gündüzle savaşıyor. Uzun bir savaştan sonra gün geceyi yenerek zafer kazanıyor. İşte bu güneşin zaferini, yeniden doğuşu, Türkler büyük şenliklerle akçam ağacı altında kutluyorlar. Güneşin yeniden doğuşu, bir yeni doğum olarak algılanıyor.Bayramın adı NARDUGAN (nar=güneş, tugan, dugan=doğan) Doğan güneş.
Güneşi geri verdi diye Tanrı Ülgen'e dualar ediyorlar. Duaları Tanrıya gitsin diye ağacın altına hediyeler koyuyorlar, dallarına bantlar bağlayarak o yıl için dilekler diliyorlar Tanrıdan. Bu bayram için, evler temizleniyor. Güzel giysiler giyiliyor. Ağacın etrafında şarkılar söyleyip oyunlar oynuyorlar. Yaşlılar, büyük babalar, nineler ziyaret ediliyor, aileler bir araya gelerek birlikte yiyip içiyorlar. Yedikleri; yaş ve kuru meyveler, özel yemek ve şekerleme. Bayram, aile ve dostlar bir araya gelerek kutlanırsa ömür çoğalır, uğur gelirmiş. Akçam ağacı yalnız Orta Asya'da yetişiyormuş. Filistin'de bu ağacı bilmezlermiş. Bu yüzden olayın Türklerden Hıristiyanlara geçtiği ve bunu da Hunların Avrupa'ya gelişlerinden sonra onlardan görerek aldıkları söyleniyor. 
İsa'nın doğumu ile hiç ilgisi yok.
"Doğum, güneşin yeniden doğuşu"

Yorumlar

YETENEK-SİZİN dedi ki…
güzel ve tarihi bi bilgi oldu benim için canım. Hala şamanizmin izlerini taşıdığımızı biliyordumda Noelinde bizlerin başının altından kalktığını bilmiyodum:) anam kim demiş batıyı örnek alıyoruz diye, ahanda batının biz örnek aldığının kanıtı:d
Stil Direktoru dedi ki…
İnanmıyorum bu kadar olur ya telde dedim ya not alırdım yazayım bloga diye al işte aynısı olmuş yine :) Hahahah canım ya bak aynen ekliyorum alta :)


YILSONU YAKLAŞIYOR, TEKRAR HATIRLAMAKTA YARAR VAR...
ÇAM
SÜSLEME
GELENEĞİ

Hıristiyanları n İsa'nın
doğuşu olarak kutladığı Noel bayramı, çok eski
Türklerin yeniden
doğuş bayramıdır.

Türklerin, tek
Tanrılı dinlere girmesinden önceki inançlarına göre,
yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı
bulunuyor.

Buna hayat
ağacı diyorlar. Bu ağacı, motif olarak bizim
bütün halı, kilim ve işlemelerimizde
görebiliriz.

Türklerde
güneş çok önemli. İnançlarına göre gecelerin
kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı 22
Aralık'ta gece gündüzle savaşıyor.

Uzun bir
savaştan sonra gün geceyi yenerek zafer kazanıyor.

İşte bu
güneşin zaferini, yeniden doğuşu, Türkler büyük
şenliklerle akçam ağacı altında
kutluyorlar.

Güneşin
yeniden doğuşu, bir yeni doğum olarak
algılanıyor.

Bayramın adı
NARDUGAN

(nar=güneş,
tugan, dugan=doğan) Doğan güneş.

Güneşi geri
verdi diye Tanrı Ülgen'e dualar ediyorlar.

Duaları
Tanrıya gitsin diye ağacın altına hediyeler koyuyorlar,
dallarına bantlar bağlayarak o yıl için dilekler
diliyorlar Tanrıdan.

Bu bayram için,
evler temizleniyor. Güzel giysiler giyiliyor. Ağacın
etrafında şarkılar söyleyip oyunlar oynuyorlar.
Yaşlılar,
büyük babalar, nineler ziyaret ediliyor, aileler bir araya
gelerek birlikte yiyip içiyorlar.

Yedikleri; yaş
ve kuru meyveler, özel yemek ve şekerleme. Bayram, aile ve
dostlar bir araya gelerek kutlanırsa ömür çoğalır,
uğur gelirmiş.

Akçam ağacı
yalnız Orta Asya'da yetişiyormuş.
Filistin'de bu ağacı bilmezlermiş.

yüzden bu
olayın Türklerden Hıristiyanlara geçtiği ve bunu
da Hunların Avrupa'ya gelişlerinden sonra onlardan
görerek aldıkları
söyleniyor.

İsa'nın
doğumu ile hiç ilgisi yok.

"Doğum,
güneşin yeniden
doğuşu"

Sümerolog
Muazzez İlmiye ÇIĞ
tülin dedi ki…
Ohh,be.
Al-alma,kutla-kutlama,benze-benzeme....içim ferahladı en azından Yeşim.Sağol canım.
Syhn dedi ki…
türk adeti ya da hirsityan adeti.
kim süslemek istiyorsa süslesin süslemek istemeyen süslemesin
bu kdr müdahele etmeye ne gerek var?
fiamma dedi ki…
Sevgili Ojelim, ben çam ağacı süslemeyi çok severim, o çam ağacının güzelliği ışıklarla süslerle bütünleşince yeni bir yıla yeni umutlarla girerim. İnsanların katagorize edilmesi, şekilciliğe bu derece önem vermesi, mahalle baskısı yapması, yasaklar getirmesini hangi gerekçe ile olursa olsun kabul edemiyorum. Din kalple aklın buluşması,ki şimdilerde asıl ben sorguluyorum böylesi şaçmalıklara kafa yorup veya tu kaka edip diğer savurganlıkları hayasızlıkları hangi gerekçe ile yaptığını bilmediğim tuhaf insanları. M.İlmiye Çığ da kitaplarını çok severek okuduğum değerli bir sümerolog onca yaşına onca deneyimine onca bilgi birikimine ragmen de özden cok mütevazi bir insan.Kalbin temiz olsun arınmanın kaynağı kalpte bence...
Unknown dedi ki…
Sevgili Yeşim, bilmeyenlerin okumasını diliyorum. Güzel etkinlikten çocukların mahrum bırakılmasına çok üzülüyorum.

Sevgiyle kalın...
Nilgün Torunoğlu dedi ki…
Teşekkürler canım :)Millet tartışadursun ben evimi çoooktan süsledim.Hem yılbaşı benim için dostlarla olma ,lezzetli yiyecekler yeyip eğlenme anlamına geliyor,elaleme ne?
Sophia's Lover dedi ki…
Başka Yarınlar

İmrûz cemâl-i tü sîmâ-yı diger dâred
İmrûz leb-î nûşet helvâ-yı diger dâred

Bugün yüzünde bir başka güzellik var senin,
bugün dudağında başka bir tad var,
boyunda başka bir yücelik
Bugün kırmızı gülün bir başka daldan

Ayın gökyüzüne bugün sığmamış
Göklere benzeyen göğsün bugün daha geniş
Hangi yanından kalktın bu sabah, söyle,
bir başka kavga var dünyada senin yüzünden,
dünyada bir başka gidiş

Biz senin gözlerinden gördük
arslanlara meydan okuyan o ceylanı,
Başka bir ovası var o ceylanın bugün
iki cihandan da dışarı

Seven insanın ayağı mı yok,
işte ona ölümsüzlük kapandı
Yukarlarda onunla uçar gider

Gözlerinin denizinde onu arama
Oinci bir başka denizde

Bakarsın bugün sever bu yürek,
yarın sevilir bakarsın

Yüreğimin özünde başka yarınlar var

Mevlana Celaleddin RumiMavlana Rumi, 30.09.1207, Balkh, Persian.

Thanks...wonderful Lady!

softs.gifts@gmail.com
Sevgili Yeşim ve Stildirektörü, hepimizin kalbi çok temiz, ben de bugün aynı konudan bahsetmişim, şimdi Yeşim'ciğimin bloguna bakarken gördüm ve ağzım açık kaldı :)) Yeşim'cim bu güzel bilgiler için çok teşekkürler canım...
Nilgün Komar dedi ki…
evet hep okuyorduk da yetkili bir ağızdan çıkması daha hoş oldu! herşey bir yana yeni yıla girmek kutlanacak bişi zaten kimse karışamaz bak ertesi gün bile tatil ediliyor' demek ki önemli bir gün.. şekle sokmak isteyenleri duymayın herkes gönlünce kutlasın!
reyhane dedi ki…
Öyle mi? Hımmmmmm..
Yeşim dedi ki…
YETENEK-SİZİN, evet kuzucuğum bu iş de bizim başımızın altından çıkmış :)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ, tatlım bu kadar da olmaz dedirtecek bi durum :) ayarlamaya çalışsak böyle denk getiremeyiz. bir elmanın iki yarısı gibiyiz :)

tülin, ablacığım benim de içim ferahladı. Bilenler bilmeyenlere anlatsın ki bizim taklitçi olmadığımız bilinsin.

Syhn'ım, haklısın kuzum bence de herkes istediğini yapabilmeli, ama son dönemde öyle bir hal aldı ki yasaklamalara varacak kadar ileri gidildi. Bilmeliler ki yasak olana meyl her zaman daha fazladır. Ayrıca tutundukları tek geçerli dalı da kesmiş olduk :)

fiamma'cığım yazdıklarına tüm kalbimle katılıyorum. Haklısın kesinlikle aynı fikirdeyim önce kalbini arındırmalı insan. Kişi herkesi kendi gibi bilirmiş.

Evimin İncileri Belgin'ciğim, inşallah tatlım herkes okusa da öğrense. Geçmişimizi bilmediğimiz için çocuklarımıza da öğretemiyoruz. Sevgiyle...

colette, :) evet ablacığım muhteşem oldu senin süslemelerin :) benim için de sevdiklerimle birlikte eğlenceli bir akşam anlamına geliyor.

Lady Sophia's Lover, "Bakarsın bugün sever bu yürek, yarın sevilir bakarsın Yüreğimin özünde başka yarınlar var" thank you for this beautiful poem.

Sihem Tachouli / Yaşam Stil, canım benim aynı gün aynı konuda yazmış olmamız birbirimize ne kadar benzediğimizin en iyi kantı :) İyi ki hayatımdasınız ikinizi de çok seviyorum.

celebi74, Nilgün'üm evet ben de müdahil olanlara sinir oluyorum. Kutlamıyorsan kutlayana ne karışıyorsun. Herkes istediği gibi yaşar hayatını ve buna kimsenin müdahale etme yetkisi yoktur.

reyhane, evet canom ayynen öyle :)
seyabb dedi ki…
son derece mantıklı.Teşekkürler
Yeşim dedi ki…
Kardeşim, rica ederim :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Monica Krol

Monika Krol 'un Zaferden Dönüş kompozisyonunu görenceye kadar mücevher tasarımları artık beni şaşırtmaz diyordum. Bu işin ucu bucağı yok, anladım. Her an farklı bir tasarımla karşılaşabiliyoruz. Banyo küvetinden yüzük, klozetten broş ve lavabodan kolye ucu... Bebek evlerinin bu sevimli detaylarını altın ve gümüşle birleştirip bu eşsiz güzelliklere imza atan Monica Krol'un tasarımları takılarla da sınırlı değil. Merak edenler için burada .

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

Mimarinin Mücevher Hali

Bayıldım bunlara. Vicki Ambery-Smith gerçek ve sanal binalardan esinlenerek mücevher kutuları, broşlar, küpeler, kol düğmeleri hatta peçete halkaları ve çeşni setleri bile yapmış. Çok şık ve orijinal tasarımlar. Bunların içinde Kız Kulesi, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Ayasofya gibi bizden güzellikleri de görmek güzel olurdu. Ne dersiniz sizce de güzel olmaz mıydı?