Ana içeriğe atla

Dünyanın İlk Günü

Beyazıt Akman’dan Osmanoğulları’nın öyküsü…

Amerika’da yaşayan genç akademisyen yazar, üniversite kütüphanelerindeki kaynaklarla birlikte yerli ve yabancı yüzü aşkın eseri inceleyerek beş yılı aşkın bir araştırmanın ardından yazdığı kitabıyla sizleri dönmek istemeyeceğiniz bambaşka bir dünyaya götürüyor.

Kitabın arkasından :

"Doğu Roma'nın merkezi Konstantinopol'den kaçırılan Alexander, yaşayabilmek için çocukluk aşkından ayrılmak zorunda kalır. Aşkına tekrar kavuşmaya söz veren Alexander, doğduğu topraklara hiç beklenmedik bir şekilde geri dönecektir. Aradığı adaleti başka topraklarda bulmuş ama ilk aşkını hiç unutmamış bir yeniçeri olarak... Aynı tarihlerde ve aynı coğrafyada, kaybettiği sevgili eşinin yasıyla birlikte elçiden çok seyyah olup çıkan İtalyan Alberti Balbi ise elyazması eserler kopyalayıp çoğaltan Müslüman bir kıza; Nilüfer'e vurulur. Alberti'nin, adeta eski aşkının ve yasının doğal bir uzantısına dönüşen bu imkânsız aşkı satır satır döktüğü gizli defteri, gittikçe tarihin en önemli tanıklıklarından birine dönüşecektir. Zira aynı dönemde, 19 yaşındaki bir sultan; genç Mehmet sadece Alexander ve Alberti'nin değil; bütün dünyanın kaderini değiştirecek bir olayı, İstanbul'un fethini gerçekleştirmek üzeredir..."

Kitabı okuyunca Sultan Mehmet'e hayran olacaksınız. Ve bir İmparatorluğun nasıl bir yozlaşma içinde kendini bitirdiğini çok daha net görebileceksiniz. Uzun zamandır heyecandan kalbimi deli gibi çarptıran bir kitap okumamıştım. Şimdi bu satırları yazarken bile aynı heyecanı yaşıyorum. Kesinlikle her kütüphanede bulunması ve defalarca okunması gereken bir kitap. Benim kütüphanemde yerini aldı, sıra sizinkinde ;) Ve buradan bu harika eseri bizlere sunan sevgili Beyazıt Akman'a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
(Görsel)

Yorumlar

kupia papalina dedi ki…
Merak ettim gerçekten..Okuma listeme aldım teşekkür ederim en kısa zamanda okucam bende...
Marifetli Cadı dedi ki…
Arkadaşım gelmiş hoş gelmiş, canımmmm özlettin kendini, uğrayacağım yanına. Kitap süper görünüyor hemen alıp bende hafta sonuna tatile çıkabilirim Oleyyy. Öperim güzel gözlerinden tatlım.
Chilek dedi ki…
Yeşimcim,okumamıştım ama yorumundan sonra merak ettim ve sanırım okuyacağım:))
Afet Ergü Şaşmaz dedi ki…
Fıstık hoşgeldin, bittimi tatilin. Pek bir enerjiksin bakıyorum :)

Bu kitabı en kısa zamanda almalıyım, öyküsüne vuruldum. Teşekkürler canım.Sevgiyle kal.
Şehnaz dedi ki…
YEŞİMCİM ŞU GÜNLERDE ELİMDE BİR KİTAP OLSUN VE HER KÖŞEDE BENİ OKUMAM İÇİN DÜRTECEK BİR ESER İSTİYORDUMKİ SENİN TAVSİYENİ OKUDUM...İNŞALLAH HEMEN TEMİN EDİP OKUMAK İSTİYORUM...PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER...
MKBL dedi ki…
Çok merak ettim.Bende ilk fırsatta gidip alacağım.Tavsiye kitaplara hep çok daha farklı okurum.
Kocaman öpüyorum.
YETENEK-SİZİN dedi ki…
sen önerdiğinden beri bu kitap ilgimi çekio, telaşı atlatayım bunada sıra gelcek inş.
Atolyekedi dedi ki…
Kitap kurdu kocacım okumuştu. Yeşimciğim Bende okumak istiyorum çok meraklandım.
Canım öncelikle Hoşggeldin, umarım tatilin güzel geçmiştir. Bu kitabı ben de listeme ekledim bakalım ne zamana kısmet olur. Sevgiler güzelim...
Stil Direktoru dedi ki…
Bu tarz kitaplar geçmişte neler olduğunu anlamamıza da yardım ediyor. Bu arada kuzum dünyanın gizli tarihi kesin oku blogda yazmıştım hatta mest olursun
Yeşim dedi ki…
Stil Direktörü'm, evet tatlım ve ben böyle kitapları çok seviyorum. Dünyanın Gizli Tarihi okunacaklar listesine ilk sıradan girdi bebişm teşekkürler ;)

Sibel'ciğim, canım çok teşekkür ederim. Kitabı mutlaka oku eminim çok seveceksin.

AtölyeKedi'm, hemen oku derim tatlım

Yetenek-Sizin, evet tatlım şu sınavını atlat hayırlısıyla, sonra okursun.

www.mkblkonsept.com, canısım mutlaka oku çok seveceksin eminim.
Yeşim dedi ki…
Şehnaz'cığım, bence bu tam da aradığın kitap :) lütfen okuduktan sonra fikirlerini paylaş bizimle.

Hobicell, Afet'im geldim, bitirdim tatili :) bence de kitabı hemen okumalısın :)

Chilek'im, okuyunca yorumunu yaz lütfen :)

Ozlem, canım sağol :) kitabı mutlaka oku tatlım. Pişman olmayacaksın.

Kupia Papalina, kuzum okuduktan sonra yorumunu bekliyorum :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Monica Krol

Monika Krol 'un Zaferden Dönüş kompozisyonunu görenceye kadar mücevher tasarımları artık beni şaşırtmaz diyordum. Bu işin ucu bucağı yok, anladım. Her an farklı bir tasarımla karşılaşabiliyoruz. Banyo küvetinden yüzük, klozetten broş ve lavabodan kolye ucu... Bebek evlerinin bu sevimli detaylarını altın ve gümüşle birleştirip bu eşsiz güzelliklere imza atan Monica Krol'un tasarımları takılarla da sınırlı değil. Merak edenler için burada .

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

Mimarinin Mücevher Hali

Bayıldım bunlara. Vicki Ambery-Smith gerçek ve sanal binalardan esinlenerek mücevher kutuları, broşlar, küpeler, kol düğmeleri hatta peçete halkaları ve çeşni setleri bile yapmış. Çok şık ve orijinal tasarımlar. Bunların içinde Kız Kulesi, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Ayasofya gibi bizden güzellikleri de görmek güzel olurdu. Ne dersiniz sizce de güzel olmaz mıydı?