Ana içeriğe atla

"F" Vitaminlerime Sevgiyle

Bu başlığı okuyunca, "Bugüne kadar F vitamini diye bir şey hiç duymadım" demeyin! Hepinizin en azından bir tane dostu vardır ve F vitamini dediğimiz sağlık iksirinin kaynağı da dostlardır...
Bazen sizde stres yaratan işlerin bir listesini yapıp, onlardan kurtulmanız gerekebilir. Bazen evdeki işlerinizi bir kenara bırakıp, en yakın arkadaşınızla dışarı çıkıp eğlenmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Peki, neden size böyle bir şey hatırlatma gereği duyuyoruz? Çünkü 'Vitamin F'nin (Friendship - Türkçesi arkadaşlık kelimesinin baş harfi olduğu için 'F') sağlığınıza faydaları saymakla bitmez.
SİZİ 30 YIL GENÇLEŞTİRİYOR
Yapılan son iki araştırmaya göre; güçlü sosyal iletişim içerisinde olanlarda depresyona girme ve ölümcül krizlerin oluşma riski azalıyor. Düzenli F vitamini kullanmak, sizi gerçek yaşınızdan 30 yaş daha genç hale getirebilir. Çünkü bu sayede stresten uzak bir yaşamınız olur. Dostluğun sıcaklığıyla, gergin olduğunuz zamanlarda bile kan damarlarınızda pıhtılaşma ve kalp krizi geçirme riskiniz yüzde 50 azalır.
SIRLARINI PAYLAŞMIYORLAR
Göğüs kanserine yakalanmış 3 bin hemşire üstünde yapılan bir araştırmada, sosyal destek alanların, almayanlara göre yüzde 66 daha uzun yaşadıkları saptanmıştır. Peki, gerçekten sizi sağlıklı tutan arkadaşlıklara sahip misiniz? Ne yazık ki bir çoğumuzun böyle dostları artık yok! Duke Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, son yirmi yılda sırlarını dostlarıyla paylaşmayı tercih etmeyen kişilerin hızla arttığını ortaya çıkarmış.
SAHİP OLMANIN 4 KURALI
1. Zaman: Bir insanla hemen samimi olunmaz. Samimiyet için onunla birlikte zaman geçirmeniz gerekir.
2. Dikkat: Sorunlarını çözmenize gerek yok, sadece onlara sorular sorun ve size anlattıklarını can kulağıyla dinleyin.
3. Hassasiyet: Gerçek dostlar birbirlerine karşı hassas olur. Gecenin 03.00'ünde bile ihtiyaçları olursa birbirlerini ararlar.
4. Eğlence: Arkadaşınızla birlikte ne yapmaktan hoşlanıyorsanız onu yapın. Birlikte eğlenip, gülün ve bağlanın.
İNTERNETTE SOHBET ETMEK DOSTLUĞUN YERİNİ TUTMAZ!
Komşularla görüşmek için çok yoğunsanız, ya da bir bowling kulübüne üye olmaya vaktiniz yoksa; sosyal iletişim çemberimiz hızla daralıyor demektir. Cep telefonu, twitter, facebook gibi iletişim araçlarına da minnet duymamız gerektiğini unutmayalım.
ARAYI SICAK TUTAR
Bizi yanlış anlamayın! İnternet ve telefonlar, arkadaşlarınızla aranızdaki iletişimi sıcak tutmak için önemli olabilir ama arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirmenin yerini asla tutamaz. Eğer acil durumlarda arayabileceğiniz, sizin için hayatı kolaylaştıran, tümüyle dürüst olabileceğiniz dostlarınız varsa; işte o zaman gerçekten 'F Vitamini'ne sahipsiniz demektir. Uzmanların çoğu arkadaşlık sıkıntısı çeken insanların dışarı çıkıp yeni insanlarla tanışmalarını öneriyor. Yeni insanlarla tanışmak işin en kolay yoludur ancak önemli olan bir sonraki aşamada ne yaptığınızdır...
Hiçbir şey F vitamini kadar faydalı olmaz!
PROF. DR. MEHMET ÖZ

25.10.2009

Bunlar da küçük sağlık öğütleri :

LİMONATA İÇEREK ASTIMI ÖNLEYİN
Bir yaz günü soğuk bir bardak limonata sizi serinletmenin dışında da faydalara sahiptir. Limonata akciğerlerinizi astım hastalığına karşı korur! Hiç meyve yemeyen ve turunçgilleri yeteri kadar tüketmeyen insanlarda, astım riski ve nefes darlığına daha sık rastlanır. Meyvelerin içerisindeki C vitamini ise nefes alımını kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.
SİGARAYI BIRAKIN
Bugüne kadar astım hastalığına yakalanmamış olmanız, bundan sonra yakalanmayacağınız anlamına gelmez. Astım, çevrenizdeki birçok etkenden dolayı oluşabilir. Tozdaki mikroplar, yatak veya yastığınızdaki bakteriler gibi... Alışveriş listenize greyfurt, portakal ve limon eklemek ise kaç yaşında olursanız olun solunum yolu hastalıkları riskinizi azaltır. Tabii ki tek yapacağınız şey bu değildir... Sigara içiyorsanız, hemen bırakın! Yatak odanızı havalandırmaya özen gösterin. Yoğun trafiğin olduğu yerlerde ve tünellere gi rdiğinizde, egzostan etkilenmemek için arabanızın camlarını kapatın.
IZGARA KEYFİNİZE PATLICAN KATIN
Izgara somon seviyorsanız yanına patlıcan da ekleyin... Böylece kalp sağlığınızı üç ayrı açıdan korumuş olursunuz. İşte, patlıcanın size sağlayacağı faydaların özeti:
DAMARLARINIZI KORUYOR
Şeker: Patlıcan şeker hastalığı riskini azaltır. Vücudunuzun kan şekerini daha sağlıklı bir biçimde kullanmasına yardımcı olur. Bu da damarlarınızı korur.
Tansiyon: Patlıcanın içindeki fenoller, yüksek tansiyona sebep olan enzimleri dizginler. Tansiyonunuzu dengeler.
Kolesterol: Kötü kolesterolünüzü dengede tutar. Yapılan araştırmalarda, öğünle rinde bolca patlıcan yiyenlerin yemeyenlere oranla kötü kolesterollerinin yüzde 30 azaldığı görülmüştür.


"F" vitaminlerime sağlıklı günler diliyorum. Kendinize iyi bakın size ihtiyacım var :)
(Görsel)

Yorumlar

noyumberry dedi ki…
İyi geceler f vitaminim:))
iyi ki varsın:))sevgiyle kal..
Marifetli Cadı dedi ki…
Benim canım F vitaminim, umarım seni ne kadar sevdiğimi biliyorsundur. Öpüyorum o tatlı yanaklarından.......
Chilek dedi ki…
Sigara içmiyorum,patlıcan seviyorum ve bolca F vitaminim var demek ki şanslıyım:))
Atolyekedi dedi ki…
Çok faydalı bir yazı Yeşimciğim, silkeledi hafiften. Paylaşımın için teşekkür ederim
MKBL dedi ki…
Sana F vitaminim olmanı teklif ediyorum.Ne dersin? :):))

Canımm çok güzelmiş yaa.Çok katılıyorum bu F vitamini olayına.

Sevgiler, öptümmm
Benhurum dedi ki…
Yeşimciğim bir harikasın ne güzel anlatmış ve ifade etmişsin, kalemine sağlık süper bir paylaşım. Bu yazını umarım pek çok insan okuma şansına sahip olur;)

Gerçek F vitaminini bulmak çok zor olduğu kadar onu muhafaza edip uzun ömürlü yapmak da gerçekten emek, özveri ve anlayış gerektiriyor. Gerçek F vitamini kin tutamayan, sadakat ve hoşgörü erdemine sahip olanlardır...

Dilerim hayatımızdaki gerçek F vitaminleri bir ömür boyu hersabah uyandığımızda başucumuzda duran bir bardak suyun yanındaki ilaç kadar yakınımızda olur...

Sevgiler sanal F vitaminim;)

Bu arada herzamanki gibi güzel yorumlarını esirgemediğin herzaman yorumlarınla sıcaklığını hissettirdiğin ve sadakatin için sana çook teşekkür ederim.. Dilerim Ankaralı Blog Yazarları Buluşması da muhteşem geçer, yardıma ihtiyaç duyduğunda burada olduğumu bilmeni bu konuda son dönem edindiğim tecrübelerimi seve sev paylaşabileceğimi vee ne kadar meşakatli ve zor bir iş olduğunu da belirtmek isterim. Ancak sonuç güzel ise herşeyi unutturup tüm emeklerim helal olsun da dedirten çok güzel bir iş olduğunuda söylemek isterim:))

Neysee tatlıcım bu yorumdan çok mektup oldu:D

Öptümmm kocaman Ankaraya selamlar...
Unknown dedi ki…
SİZLER DE BENİM F VİTAMİNİMSİNİZ
YETENEK-SİZİN dedi ki…
benimde f vitanimsin sennnnn
Unknown dedi ki…
Sevgili Yeşim, F vitami hakkındaki yazınızı zevkle okudum.İş yoğunluğumuz, hayat koşturması derken zaman akıp gidiyor. Dostluklara fırsat bırakmıyoruz yada zaman ayıramıyoruz ne yazık ki.

Apartmanları ben çekmeceli dolablara benzetiyorum herkez çekmecesini çekip içine giriyor yaşam mücadelesini yanlız yaşamaya çalışıyor.

Sanal ortamda da olsa bu paylaşımların mutluluğunu yaşıyorum.

F vitamini dostunuz olarak beni kabul edermisiniz?

Güzellikler sizinle olsun sevgiyle kalın...
Stil Direktoru dedi ki…
Bide Y vitamini var her derde deva Yeşom :)
Yeşim dedi ki…
Noyumberry, canım ablacığım sen de iyi ki varsın :) F vitaminim benim.

Ozlem, bilmez miyim :) ben de öpüyorum seni

Chilek'im, canım ne kadar şanslısın maşallah :)

AtölyeKedi'm, rica ederim tatlım :)

www.mkblkonsept.com, canııımmm evet evet evet tabi ki de F vitaminin olurum :)

Benhurum, canım benim öyle içten yazmışsın ki yüreğine sağlık :)
"Dilerim hayatımızdaki gerçek F vitaminleri bir ömür boyu hersabah uyandığımızda başucumuzda duran bir bardak suyun yanındaki ilaç kadar yakınımızda olur..." bayıldım bu cümleye. Evet hepimize böyle dostluklar nasip olsun :)
Blogger toplantısı için yardım teklifine çok sevindim. İhtiyacım olunca hiç çekinmeden seni arayabileceğimi bilmek mutlu etti beni.

orgucuoyuncakcınine, F vitaminim canım Ninemmm teşekkür ederim iyi ki varsın :)

Yetenek-Sizin, Nadire'm evet sen de benim F vitaminimsin.

Evimin İncileri Belgin'ciğim, ne demek tabiki kabul ederim :) güzel bir haftasonu diliyorum.

Stil Direktörü, Edi'm canımsın. Y vitamini hee koptum bacım :D Sen de benim can vitaminimsin :)
Ballı Cimcime dedi ki…
F vitamini olayına sonuna kadar katılıyorum Yeşimcim, harika bir paylaşım olmuş.. Sanal da olsa birarada olmak güzel, sevgilerimle:)
Yeşim dedi ki…
Ballı Cİmcime, canım sağol :) Evet sanal da olsa orada olduğumuzu bilmek, birbirimizin acısına, mutluluğuna ortak olmak gerçekten güzel :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Monica Krol

Monika Krol 'un Zaferden Dönüş kompozisyonunu görenceye kadar mücevher tasarımları artık beni şaşırtmaz diyordum. Bu işin ucu bucağı yok, anladım. Her an farklı bir tasarımla karşılaşabiliyoruz. Banyo küvetinden yüzük, klozetten broş ve lavabodan kolye ucu... Bebek evlerinin bu sevimli detaylarını altın ve gümüşle birleştirip bu eşsiz güzelliklere imza atan Monica Krol'un tasarımları takılarla da sınırlı değil. Merak edenler için burada .

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

Mimarinin Mücevher Hali

Bayıldım bunlara. Vicki Ambery-Smith gerçek ve sanal binalardan esinlenerek mücevher kutuları, broşlar, küpeler, kol düğmeleri hatta peçete halkaları ve çeşni setleri bile yapmış. Çok şık ve orijinal tasarımlar. Bunların içinde Kız Kulesi, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Ayasofya gibi bizden güzellikleri de görmek güzel olurdu. Ne dersiniz sizce de güzel olmaz mıydı?