Ana içeriğe atla

Çocuğuma DO-KUN-MA!!!

Onuncu Köyün Adamı sevgili Mesut ağabeyin blogunda okuduğum bu kampanyaya duyarsız kalmak olmazdı. 1MK'nın başlattığı bu kampanya, son yıllarda ülkemizde yaşanan çocuk istismarlarının artışı karşısında toplumsal duyarlılık oluşturmayı amaçlıyor.
"Hepimiz çocuk olduk. Büyüdük anne ve baba olduk. Çocuklarımızı gözümüzden sakınan aile olduk.Ama korku dolu anne babalarız hepimiz. Çocuklar geleceğimiz. Her anne babanın hayalidir çocuğunu mutlu büyütmek ve ona güzel bir gelecek sunmak. Fakat ülkemizde artık önüne geçilemeyen bir çocuk terörü var.
ÇOCUK İSTİSMARI. Çocuklarımız istismar ediliyor. Okula gönderilemeyen çocuklarımız var, küçük yaşta çalıştırılan, anne babası, kardeşleri ve aile büyükleri tarafından şiddete maruz kalan çocuklarımız var bu ülkede. Akıl almaz yaşlarda cinsel tacize ve hatta tecavüze uğrayan çocuklarımız var artık.
Daha anne sütü almadan, anne kokusu duymadan cami önüne bırakılan bebeklerimiz var. Gecenin soğuğunda ağlayarak ölen bebekler var. Yetiştirme yurtlarında büyüyen, daha sonrasında suça meyilli yetişen çocuklarımız var bu ülkede. Eğitim daha bebeklik çağlarında, ailede başlar.Ama bizim toplulumuzda okuma yazma dahi bilmeyen sadece çocuk yapmayı bilen anne babalar var. Sorunlu ailelerde yetişen insanlar malesef ruhsal bozukluklar yaşıyor ve topluma zarar verir hale geliyorlar. Hele ki bu zarar çocuklarımıza gelince akan sular duruyor. Bir çocuk okulda veya başka bir toplumda cinsel tacize uğradığı zaman ileriki yıllarda yaşamını etileyen ruhsal çöküşler yaşıyor. Ailesine, arkadaşlarına, ve ileride eşine çocuklarına bile güvensiz korkak ve şiddete meyilli biri haline geliyor.
Gördüğü cinsel tacizi ailesine anlatamayan, dövülme korkusu yaşayan bunu paylaşamayan çocuklarımıza yazık değil mi?
Şu anda bu yazıyı okuyan sizler bile belki çocukluk yıllarınızda tacize uğradınız ama kimseye söyleyemediniz. Anne babanızdan dayak yediniz ama kimseye söylememeniz konusunda tehtid edildiniz. Belki de sınıf öğretmeniniz tarafından bile tacize uğradınız sınıfta kalma korkusundan kimseye söyleyemediniz. Bütün bunlara artık DUR! demenin zamanı geldi."
Çocuklarımızın, çocukluklarını özgürce yaşayabilmeleri ve sağlıklı bireyler olabilmeleri için, "çocuk istismarı"na HAYIR diyorum.

Yorumlar

DenDen dedi ki…
son zamanlarda ortaya çıkan olaylardan sonra korku duymaya başladım. Çocuğum nasıl bir ortamda büyüyor, çocuklarımız nelere maruz kalıyor, öğrencilerimede (lisede) hep anne babanıza kızmayın sizi fazla sıktıklarını düşünmeyin, onlar sizi korumaya çalışıyor anne baba olmadan o korkuyu anlayamazsınız diyordum önceleri ama son olaylarda onlarda bu korkunç insanların farkına vardılar.
Yeşim dedi ki…
DenDenAk, canım çocukların farkına varmaları iyiye işaret. Biraz olsun içim ferahladı. Yine de onları hakkıyla koruyamadığımızı düşünüyorum. Çocuğum olmasa da aynı endişeleri taşıyorum sizlerle. Bu zamanda anne-baba olmak çok zor. Allah herkesin evladını korusun inşallah. Sevgilerimle...
YETENEK-SİZİN dedi ki…
Allah korusun, çocuğu olanların çok dikkat etmesi gerekiyor. bizim gibi olmayanlarıda korku sarıyor.
Marifetli Cadı dedi ki…
Canım sayende haberdar olup bende katıldım.Öpüyorum........
MKBL dedi ki…
Çok önemli bir konuya değinmişler ve değinmişsin.Sağol hemen bende inceleyim müdahil olacağım.
Sevgiler
Yeşim dedi ki…
Yetenek-Sizin, canım haklısın, bu zamanda çocuk büyütmek çok zor. Allah çocuğu olanlara yardım etsin.

Ozlem, sağol canım. Katılmamak mümkün değil.

www.mkblkonsept.com, canım evet çok önemli bu konu. Anne-babaların çok dikkatli olması gerek. Çok zor zamanda çocuk yetiştiriyorsunuz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Deneme 1...

Son 1 yıldır kanaviçeye merak sardım. Onu mu yapsam, bunu mu yapsam diye diye müthiş bir arşiv yaptım kendime. Fakat son günlerde yaşananlar gücüme gitti. Ben de ilk deneme çalışmamı Atatürk'ün imzasıyla yapmak istedim. Önce malzemelerimi aldım, imzayı çarpı işi modelledim. 2 ay önce başladığım halde, ne zaman elime alsam Miya'nın ipe atlayıp oynamak istemesi yüzünden bitiremedim. Dün onun uyumasını fırsat bilip en sonunda bitirdim. Şimdi sadece çerçevelenme işi kaldı. Nasıl olmuş becerebilmiş miyim?

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

İğnenaz ve Giden Yolcu

İğnenaz kim mi? Keçe iğneleme yöntemiyle aslında kedi yapmak için başlayıp sonra doğaçlama olarak matruşkaya dönüşen ilk bebeğim  :) İsim babası sevgili dostum Sıtkı Silah. Adını anmışken hatırlatayım; ilk kitabı Gelen Yolcu'dan ( bu yazımda bahsetmiştim ) sonra ikinci kitabı Giden Yolcu, Yitik Ülke Yayınlarından çıktı. Bu güçlü kalemle hala tanışmadıysanız kaybınız büyük derim. Eğer Gelen Yolcu'yu okuduysanız ve henüz Giden Yolcu'yu almadıysanız size bir sürprizim var. Bu yazıma yorum yapan ilk dört kişiye ismine özel imzalı Giden Yolcu'yu hediye edeceğim.  Gelelim İğnenaz'a, kitap okurken macaron yemeği seven bir matruşka o :}  İğnenaz şimdi, görür görmez ona aşık olan yeni sahibinde ve duyduğuma göre kitap okuyup macaron yemeğe devam ediyormuş ;} ♥ Hepinize mutlu bir haftasonu diliyorum ♥