Ana içeriğe atla

BALLI CİMCİME'MDEN

Sevgili Ballı Cimcime'nin blogunda paylaştığı bu hikayeyi çok beğendim. Kendisinin de izniyle ben de blogumda sizler için yayınlıyorum :
Servet İki Bardak Sudan İbarettir

"Zamanın birinde bir hükümdar varmış, zenginliği tüm dünyaca bilinirmiş. Hükümdar her gittiği yere hazinesinin bir bölümünü götürür ve bunları sergilemekten büyük onur duyarmış. Etrafında bir sürü insan olmasına rağmen, hükümdarın en çok güvendiği ve yegane dostu bir bilge kişi varmış. Bir gün oturularken, hükümdar bilge kişiye şöyle bir soru sormuş:
-Sen ki göğün gizemine ermiş, bilime yön vermiş bir adamsın. İnsanlar ister hükümdar kadar güçlü, ister savaşçılar kadar onurlu olsun sana danışır ve ağzından çıkacak bir sözü beklerler. Şimdi senin gibi bilge bir adamın fikrini merak etmekteyim, benim hükümdarlığım ve servetim hakkında ne düşünüyorsun? Bilge bu soru karşısında hükümdarın gözlerinin içine bakarak şu sözü söylemiş:
-Diyelim ki hükümdarım, uçsuz bucaksız kızgın bir çöldesiniz. Ölmemek için, size uzatacağım bir bardak suya karşılık servetinizin yarısını verir miydiniz?
- Verirdim tabii.
-Zaman geçti diyelim ki susuzluğunuz arttı, size uzatacağım bir sonraki bardağa servetinizin öteki yarısını da verir miydiniz?
Hükümdar biraz düşünmüş ve ardından;
- Ölmemek için evet demiş.
Bunun üzerine bilge kişi gülerek şu sözleri söylemiş :" TIK TIK

(Görsel)

Yorumlar

balböcükleri dedi ki…
yaa öğreneceğimiz neler var.paylaşımın için teşekkürler
Ballı Cimcime dedi ki…
Güzel arkadaşım beniiim, ne güzel de paylaşmışsın:)Yalnız resim çok yakışmış Bitanem, sevgilerimle...
orece dedi ki…
Çok güzelmiş yeşimcim. paylaştığın için teşekkürler. canım ben sana tekrar teşekkür edicem yüzük için inan gören kıskanıyor. birde ayığıcığı çektim çektim güzel çıkmadı senin blogundan resmini çaldım haberin olsun canım. tekrar teşekkürler.
MKBL dedi ki…
Canımm çok güzel.İnsanların bir silkelenmesi gerekiyor.Bir bunalım bir kısırdöngünüz içindeyiz bakalım ne olacak.
Canımm çok öpüyorum.
Sevgiler, Selamlar
Yeşim dedi ki…
Serpil'ciğim, rica ederim canım beğendiğine sevindim :)

Ballı Cimcime, tatlım beğendiğine sevindim :) Koccaman öpüyorum.

Ece, canım beğendiğine sevindim. Yüzük için ben de Edi'me tekrar teşekkür ederim, anlayışı için. Lütfen kendini masrafa sokma sevgi karşılık beklemeden verilir :)

www.mkblkonsept.com, canımın içisi beğendiğine sevindim :) Ara sıra da olsa kendimizi bu döngüden kurtarıyoruz böyle hikayelerle :) Sevgi, selam ve öpücüklerimi gönderiyorum sana :)
Unknown dedi ki…
Harika bir yazı. Paylaşım için teşekkürler sevgili Yeşim.

Güzellikler sizinle olsun sevgiyle kalın...
YETENEK-SİZİN dedi ki…
çok manidar bir cevap
Marifetli Cadı dedi ki…
Ölüm kaşımızla gözümüzün arasındaymış derler, her an insanın başına herşey gelebilir.İşte bu yüzden kimseye önyargıyla yaklaşmamalı, kimseyi kırmamalıyız. Bir bardak suyu içer gibi zaman gelip geçiyor. Maddi şeylerin hepsi fani be şekercim.
Yeşim dedi ki…
Evimin İncileri Belgin'ciğim, beğendiğine sevindim :)
Mutlu bir hafta geçirmeni diliyorum :)

Yetenek-Sizin, tatlım öyle gerçekten de. Düşünsene o kadar mal mülk yap iki bardak suya tamamından vazgeç.

Ozlem, evet canım. Malesef ki insanlar hırsları uğruna en yakınındakileri bile kırmaktan çekinmiyorlar zaman zaman. İşte tam da bu sebepten herkesin özeleştiri yapıp davranışlarını gözden geçirmesi gerekir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Deneme 1...

Son 1 yıldır kanaviçeye merak sardım. Onu mu yapsam, bunu mu yapsam diye diye müthiş bir arşiv yaptım kendime. Fakat son günlerde yaşananlar gücüme gitti. Ben de ilk deneme çalışmamı Atatürk'ün imzasıyla yapmak istedim. Önce malzemelerimi aldım, imzayı çarpı işi modelledim. 2 ay önce başladığım halde, ne zaman elime alsam Miya'nın ipe atlayıp oynamak istemesi yüzünden bitiremedim. Dün onun uyumasını fırsat bilip en sonunda bitirdim. Şimdi sadece çerçevelenme işi kaldı. Nasıl olmuş becerebilmiş miyim?

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

İğnenaz ve Giden Yolcu

İğnenaz kim mi? Keçe iğneleme yöntemiyle aslında kedi yapmak için başlayıp sonra doğaçlama olarak matruşkaya dönüşen ilk bebeğim  :) İsim babası sevgili dostum Sıtkı Silah. Adını anmışken hatırlatayım; ilk kitabı Gelen Yolcu'dan ( bu yazımda bahsetmiştim ) sonra ikinci kitabı Giden Yolcu, Yitik Ülke Yayınlarından çıktı. Bu güçlü kalemle hala tanışmadıysanız kaybınız büyük derim. Eğer Gelen Yolcu'yu okuduysanız ve henüz Giden Yolcu'yu almadıysanız size bir sürprizim var. Bu yazıma yorum yapan ilk dört kişiye ismine özel imzalı Giden Yolcu'yu hediye edeceğim.  Gelelim İğnenaz'a, kitap okurken macaron yemeği seven bir matruşka o :}  İğnenaz şimdi, görür görmez ona aşık olan yeni sahibinde ve duyduğuma göre kitap okuyup macaron yemeğe devam ediyormuş ;} ♥ Hepinize mutlu bir haftasonu diliyorum ♥