Ana içeriğe atla

Kaplumbağa Terbiyecisi

Kaplumbağa Terbiyecisi, Osman Hamdi Bey'in 1906 ve 1907 yıllarında iki farklı versiyonunu çizdiği tablodur. Belinde sıkı bir kemerle bağlanmış kırmızı uzun bir giysi giyen sakallı bir adam, mavi çinilerle kaplı eşyasız ve bakımsız bir odada, izleyiciye arkası yarı dönük biçimde dikilmektedir. Başına, etrafına gelişigüzel bir yemeni sarılmış arakiye(dervişlerin giydikleri, tiftikten yapılmış ince külah) takmıştır. Adamın ayaklarının dibinde, yerdeki yaprakları yemekte olan kaplumbağalar vardır. Bursa'daki Yeşil Cami'nin üst katındaki odanın duvarlarındaki sıvalar ve çiniler yer yer dökülmüştür. Tablonun tek ışık kaynağı adamın önündeki alçak penceredir. Ellerini arkasında kavuşturmuş olan adam bir ney tutmaktadır. Sırtında bir nakkare asılıdır ve buna bağlı bir mızrap boynundan aşağıya sarkar. (Kaynak)
Şimdi bu da nereden çıktı diyebilirsiniz. Bu kaydı sevgili
impossible'ın isteği üzerine hazırladım :) impossible buradaki yazısında Osman Hamdi Bey'in Kaplumbağa Terbiyecisi tablosuna sahip olmak istediğini yazınca bendeki reprodüksiyonundan bahsetmiştim. O da görmek istediğini söyleyince bu kaydı girdim. Fena da olmadı bu arada bizler de bilgilendik. Fotoğrafını gödüğünüz suluboya tablo benim duvarımda asılı :) Sevgili kayınpederim Teoman Özdemir(2005) imzalı. Ben bu tabloyu çok istemiştim babacığım da sağolsun yapıp hediye etti bana :) Onun sayesinde çok iyi ressamlar tanıdım, sergilere gittim hatta Vahap Demirbaş'ın bir tablosunu da aldım. O tablo da salonumun diğer duvarında asılı. Sırada Ömer Muz'un tramvaylı tablolarından biri, bir deee Orhan Güler'in Galata Kuleli ya da İstanbul manzaralı herhangi bir tablosu var :)

Yorumlar

Adsız dedi ki…
çok güzel bir çalışma , sanırım anlamını da: maneviyatta bağlılığı anlatıyor diye biliyorum.
üzüm kuşu dedi ki…
canım çok güzelmiş bu babacığının ellerine sağlık ne güzel çizmiş bende bunun puzzle olanından istiyorum ama sabredebilirmiyim yaparken bilemiyorum:)
Afet Ergü Şaşmaz dedi ki…
Taltım bu ne hız böyle, yüzüklerden sanat tarihine geçişin harika, en büyük hanikapımız bu işte, kaç kişi kaç ressamımızı tanıyor. Hangi sanatçı bu hafta ne takıp ne takıştırmışta bir numarayız değilmi !! teşekkürler bu faydalı bilgilerin için, sevgiler canım.
MKBL dedi ki…
AAa biz bunu puzzle nı yaptık çok güzel olmuştu. Canım ne güzel bilgiler veriyorsun ellerine yüreğine sağlık. Yeşimciğim birgün yazı yazmazsan merak ediyorum seni valla.Alıştım sana. Sevgiler
Yeşim dedi ki…
Beyazsepetim, teşekkür ederim. Anlamıyla ilgili bilgim yok ama Wikipedia da Osman Hamdi Bey'in kendi iş yapış biçimine uyum gösteremeyen astlarını hicvettiğini yazıyor.

Cemre, beğendiğine sevindim canım babam adına teşekkür ediyorum :) bence biraz sabırla harika bir tablon olacak mutlaka yap :)

Hobicell, Afet'im, bloguma ojeliparmaklar ismini koyarken amacım tam da buydu işte. Sadece makyaj, giyim, süs püs değil olayımız sanatla da ilgiliyiz, arkeolojiyle de. Paylaşımlarım bu yönde oldu hep. Teşekkür ederim güzel yorumun için. Öptüm çok.

mkblkonsept, beğendiğine sevindim tatlım. Eminim puzzleniz çok güzel olmuştur sizin de ellerinize sağlık, güzel kızını benim için öp lütfen ve o da seni benim için öpsün :) Canım, sana karşı ben de aynı hislerle doluyum. Sanki diğer yarımmışsın gibi. İçim sana akıyor, öyle :)
Unknown dedi ki…
Osman Hamdi Bey'in yağlıboya resmi harika harika Bloğumuz da ünlü ressamlarımızın resimlerini yayınlamamız gerekir diye düşünüyorum.Unutmamak adına. Güzel paylaşımınız için teşekkürler sevgiyle kalın...
pınar dedi ki…
Canım çok çok teşekkür ederim.Kayınpederinin eline,emeğine sağlık.
Atolyekedi dedi ki…
Bende çok severim bu tabloyu ne güzel bilgilendim,paylaşımınız için çok Teşekkür ederim. Kayın pederinizinde ellerine sağlık, çok güzel bir çalışma olmuş. Kendisinin fırça tutan ellerinden öpüyorum, saygılar sunuyorum.
Chilek dedi ki…
Yeşimcim bu ne güzel çalışmadır babacığın ellerine sağlık:)
Yeşim dedi ki…
Belgin Hanımcığım, beğendiğinize sevindim ve güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Kesinlikle aynı fikirdeyim ve bunu daha sık yapmayı düşünüyorum :)

impossible, beğendiğine sevindim canım. Çok teşekkür ederim :)

AtölyeKedi, canım çok teşekkür ederim güzel dileklerin için :) babama iletirim O da çok memnun olacaktır beğenilerinize :)

Chilek, tatlım çok teşekkür ederim :)
Bucanni dedi ki…
Canım ne güzel bilgilendirmişsin. Bu resmi çok iyi biliyordum ama içeriği hakkında bir fikrim yoktu. özellikle mekanın yeşil cami olması beni hem şaşırttı hem utandırdı. Tablolara ne kadar boş gözlerle baktığımı anladım. Aslında bi çok şeye yüzeysel bakıyoruz . Bu gün bana bakmayı değil görmeyi hatırlattın teşekkürler bol öpücükler....
Yeşim dedi ki…
Bucanni'm ben de bu kaydı hazırlayıncaya kadar benim de çok bilgim yoktu açıkçası. Dediğin gibi artık görmeliyiz baktıklarımızı :) Sınavlarında başarılar diliyor, koccaman öpüyorum seni.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Monica Krol

Monika Krol 'un Zaferden Dönüş kompozisyonunu görenceye kadar mücevher tasarımları artık beni şaşırtmaz diyordum. Bu işin ucu bucağı yok, anladım. Her an farklı bir tasarımla karşılaşabiliyoruz. Banyo küvetinden yüzük, klozetten broş ve lavabodan kolye ucu... Bebek evlerinin bu sevimli detaylarını altın ve gümüşle birleştirip bu eşsiz güzelliklere imza atan Monica Krol'un tasarımları takılarla da sınırlı değil. Merak edenler için burada .

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

Mimarinin Mücevher Hali

Bayıldım bunlara. Vicki Ambery-Smith gerçek ve sanal binalardan esinlenerek mücevher kutuları, broşlar, küpeler, kol düğmeleri hatta peçete halkaları ve çeşni setleri bile yapmış. Çok şık ve orijinal tasarımlar. Bunların içinde Kız Kulesi, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Ayasofya gibi bizden güzellikleri de görmek güzel olurdu. Ne dersiniz sizce de güzel olmaz mıydı?