Ana içeriğe atla

Sevgililer Günü

14 Şubat'ın tarihçesi Roma İmparatorluğu'na kadar uzanır. O dönemde Roma İmparatoru olan II. Claudius son derece savaşçı bir hükümdardır ve zalimlikleri ile tanınır. Öyle ki, genç erkekler savaşa gitmeyi reddediyor diye Roma’da evliliği bile yasaklar. Çünkü evlenen ve aile kuran erkekler Roma’dan uzaklaşmak, imparatorluk adına hayatlarını tehlikeye atmak istemiyorlardı. Pagan inancının hakim olduğu Roma’da yavaş yavaş tek Tanrılı bir din, Hıristiyanlık boy göstermeye başlar ve bu dinde evlilik son derece kutsaldır. Claudius’un zulmünden korkan halk artık evlilikleri ilan etmekten çekinir olmuş ve Roma’da, özellikle gençler arasında tam bir kaos hüküm sürmeye başlamıştır. Ancak imparatordan çok inançlarına bağlı olanlar da vardır ve bu insanlardan biri de Aziz Valentinus'dur. Aziz Valentinus genç çiftleri gizlice evlendirmeye başlar. Gittiği her yerde vaazlar vererek imparatorun ne kadar hatalı olduğunu dile getiren Valentinus'un bu davranışları hakkındaki dedikodular kısa sürede saraya kadar ulaşır ve Valentinus imparatorun emriyle tutuklanır ve dövülerek ölüme mahkum edilir. Ancak aradan geçen süre, ne bu azizin hatırasını silebildi ne de zalim imparator sonsuza kadar hükmedebildi. Yüzyıllardır 14 Şubat, Aziz Valentinus’un anısına Sevgililer Günü olarak kutlanıyor. Ülkemizde Sevgililer Günü adı verilen 14 Şubat, yabancı ülkelerin pek çoğunda St. Valentine (Aziz Valentine) günü olarak kutlanıyor. Sevgililer Günü'nün Türkiye'de kutlanmasını sağlayan kişi Hıncal Uluç'tur. Böyle bir günün varlığını Amerikalı eşi Holly'den öğrenen Hıncal Uluç Erkekçe Dergisi ile ülkemize duyurmuştur.

Onun hayatında, her şeyi geriye iten bir önceliğiniz varsa..

Ve de siz, tüm öncelikleri ona veriyorsanız..

Sevgililer Günü'nüz kutlu olsun..

Ne mutlu size!.. (Hıncal Uluç)

Yorumlar

Begonvilli Ev dedi ki…
Sevgi dolu bir dünya diliyorum hepimize.
Stil Direktoru dedi ki…
Vay süper yazmış ama bilmiyordum balım güzel sevgi dolu günler olsun bir gün değil hergün aşk ve sevgi içinde geçsin
Fikir/Siz Yazılar dedi ki…
Ne güzel yazılmış, sende iyi ki paylaştın bizimle canım, herşeyin herkesin bir hikayesi var demişler ya, hakikaten dopru. En güzel ve en sadık sevgiler sizinle olsun, öpüyorum ve güzel bir hafta diliyorum.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Monica Krol

Monika Krol 'un Zaferden Dönüş kompozisyonunu görenceye kadar mücevher tasarımları artık beni şaşırtmaz diyordum. Bu işin ucu bucağı yok, anladım. Her an farklı bir tasarımla karşılaşabiliyoruz. Banyo küvetinden yüzük, klozetten broş ve lavabodan kolye ucu... Bebek evlerinin bu sevimli detaylarını altın ve gümüşle birleştirip bu eşsiz güzelliklere imza atan Monica Krol'un tasarımları takılarla da sınırlı değil. Merak edenler için burada .

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

Sen Aydınlatırsın Geceyi

Bazı insanlar, bazı filmler ve bazı kitaplar hayatımıza girdiğinde yeni dünyalar keşfetmemize sebep olurlar ya... Benim için de Sen Aydınlatırsın Geceyi tam anlamıyla bu etkiyi yarattı. Önce filmin başında çalan Mreyte ya Mreyte ile tanıştım. O şarkı beni filme götürdü. İyi ki de götürmüş. Uzun zamandır seyrettiğim en güzel Türk filmiydi. Sen Aydınlatırsın Geceyi 2013 yılında vizyona girmiş, bol ödüllü bir Onur Ünlü filmi.  Oyuncu kadrosunda Leyla ile Mecnun dizisinden aşina olduğumuz isimler var ve muhteşem performanslarıyla filmi unutulmazlar arasına sokuyorlar. Film, aklımdan çıkmayan sahneleri, replikleri ve müzikleriyle beni etkisi altında tutmaya devam ediyor. Bir kasaba düşünün ki orada yaşayan herkes olağanüstü güçlere sahip. Fakat bu olağanüstülük onlar için gayet olağan. Filmin içine saklanmış mesajlara dikkat ederek izlemenizi öneririm. Cemal'in Yasemin'le uçma sahnesi öncesi ve sonrasıyla müthiş. Aralarında geçen şu diyalogsa aralarındaki sevgini