Ana içeriğe atla

Firik - Antakya Yöresel Ürünleri

Antakyalı tatlılar tatlısı Uğur Ablacığımın tavsiyesi ile bulduğumuz Firik'te bugün alışverişteydik. Antakya'nın tüm yöresel ürünlerinin satıldığı Firik, meşhur Uzun Çarşı Baharatçısının markasıymış. Ürünler Hatay'ın Çetenli Köyü Altınözü beldesinden geliyor. Sahibesi Pakize Hanım çok şeker biri. Pek çok ürünü kendisi yapıyor. Sadece yöresel ürünler yok dükkanda, aynı zamanda taze baharatlar da satılıyor. Ürün yelpazesi çok geniş; zeytinyağlı yaprak sarmadan salçaya, peynirden reçele, pekmezden nar ekşisine, kurutulmuş domatesten tarhanaya, bol baharatlı ve acılı çökelekten zahtere(kekik ama daha keskin bir aroması var), Antakya'ya özel pişmiş yoğurttan, zeytinyağına ve turunç tatlısına kadar pek çok doğal ürünü birarada bulabilirsiniz. Bütün bunlardan bizim nasibimize düşen; taze çekilmiş karabiber, Halep usulü ince çekilmiş hindistan cevizi, salamura yaprak, keçi peyniri, soslu kırma zeytin, turunç tatlısı. Daha alınacak o kadar çok şey var ki...Anlaşılan Firik vazgeçilmezimiz olacak :)

İzmir 2 Caddesi 47/A
Kızılay/ANKARA
Telefon : 417 43 65

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Deneme 1...

Son 1 yıldır kanaviçeye merak sardım. Onu mu yapsam, bunu mu yapsam diye diye müthiş bir arşiv yaptım kendime. Fakat son günlerde yaşananlar gücüme gitti. Ben de ilk deneme çalışmamı Atatürk'ün imzasıyla yapmak istedim. Önce malzemelerimi aldım, imzayı çarpı işi modelledim. 2 ay önce başladığım halde, ne zaman elime alsam Miya'nın ipe atlayıp oynamak istemesi yüzünden bitiremedim. Dün onun uyumasını fırsat bilip en sonunda bitirdim. Şimdi sadece çerçevelenme işi kaldı. Nasıl olmuş becerebilmiş miyim?

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

İğnenaz ve Giden Yolcu

İğnenaz kim mi? Keçe iğneleme yöntemiyle aslında kedi yapmak için başlayıp sonra doğaçlama olarak matruşkaya dönüşen ilk bebeğim  :) İsim babası sevgili dostum Sıtkı Silah. Adını anmışken hatırlatayım; ilk kitabı Gelen Yolcu'dan ( bu yazımda bahsetmiştim ) sonra ikinci kitabı Giden Yolcu, Yitik Ülke Yayınlarından çıktı. Bu güçlü kalemle hala tanışmadıysanız kaybınız büyük derim. Eğer Gelen Yolcu'yu okuduysanız ve henüz Giden Yolcu'yu almadıysanız size bir sürprizim var. Bu yazıma yorum yapan ilk dört kişiye ismine özel imzalı Giden Yolcu'yu hediye edeceğim.  Gelelim İğnenaz'a, kitap okurken macaron yemeği seven bir matruşka o :}  İğnenaz şimdi, görür görmez ona aşık olan yeni sahibinde ve duyduğuma göre kitap okuyup macaron yemeğe devam ediyormuş ;} ♥ Hepinize mutlu bir haftasonu diliyorum ♥