Ana içeriğe atla

Firik - Antakya Yöresel Ürünleri

Antakyalı tatlılar tatlısı Uğur Ablacığımın tavsiyesi ile bulduğumuz Firik'te bugün alışverişteydik. Antakya'nın tüm yöresel ürünlerinin satıldığı Firik, meşhur Uzun Çarşı Baharatçısının markasıymış. Ürünler Hatay'ın Çetenli Köyü Altınözü beldesinden geliyor. Sahibesi Pakize Hanım çok şeker biri. Pek çok ürünü kendisi yapıyor. Sadece yöresel ürünler yok dükkanda, aynı zamanda taze baharatlar da satılıyor. Ürün yelpazesi çok geniş; zeytinyağlı yaprak sarmadan salçaya, peynirden reçele, pekmezden nar ekşisine, kurutulmuş domatesten tarhanaya, bol baharatlı ve acılı çökelekten zahtere(kekik ama daha keskin bir aroması var), Antakya'ya özel pişmiş yoğurttan, zeytinyağına ve turunç tatlısına kadar pek çok doğal ürünü birarada bulabilirsiniz. Bütün bunlardan bizim nasibimize düşen; taze çekilmiş karabiber, Halep usulü ince çekilmiş hindistan cevizi, salamura yaprak, keçi peyniri, soslu kırma zeytin, turunç tatlısı. Daha alınacak o kadar çok şey var ki...Anlaşılan Firik vazgeçilmezimiz olacak :)

İzmir 2 Caddesi 47/A
Kızılay/ANKARA
Telefon : 417 43 65

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Monica Krol

Monika Krol 'un Zaferden Dönüş kompozisyonunu görenceye kadar mücevher tasarımları artık beni şaşırtmaz diyordum. Bu işin ucu bucağı yok, anladım. Her an farklı bir tasarımla karşılaşabiliyoruz. Banyo küvetinden yüzük, klozetten broş ve lavabodan kolye ucu... Bebek evlerinin bu sevimli detaylarını altın ve gümüşle birleştirip bu eşsiz güzelliklere imza atan Monica Krol'un tasarımları takılarla da sınırlı değil. Merak edenler için burada .

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

Mimarinin Mücevher Hali

Bayıldım bunlara. Vicki Ambery-Smith gerçek ve sanal binalardan esinlenerek mücevher kutuları, broşlar, küpeler, kol düğmeleri hatta peçete halkaları ve çeşni setleri bile yapmış. Çok şık ve orijinal tasarımlar. Bunların içinde Kız Kulesi, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Ayasofya gibi bizden güzellikleri de görmek güzel olurdu. Ne dersiniz sizce de güzel olmaz mıydı?