15 Ocak 2010 Cuma

Masal Sever misiniz?

Bu sabah daha önce okuduğum Dünyanın En Akıllı İnsanı'ndan Masallar adlı kitabı buldum çekmecemde. Yazarı, Erdal Demirkıran. Daha önce kitaplarını okumayanlar için kesinlikle tavsiye edebileceğim bir yazar. Kişisel gelişimle ilgili yazıyor, bildiğiniz sıkıcı cümleler yok kitaplarında. Keyifle, gülümseyerek okuyorsunuz, okurken kendinize olan güveniniz, inancınız artıyor. Sizlerle en çok sevdiğim masalı paylaşmak istedim bugün.
Kaktüsün Ormandan Sürülüşü
Uzun süre yağmur yağmadı. Bütün ağaçlar tedirgin oldu:
Eğer böyle giderse hepimiz öleceğiz. dedi ağaçlardan biri.
Derin bir ah çekti öteki. Sanki geçen yılların hesabını yağmayan yağmurdan soruyor gibiydi. Yüreği sızladı asırlık çınarın, boynu büküldü çiçeği burnunda meşenin, çam diken döktü kurak toprağa… Kaktüs rahattı. Çünkü yıllarca yetecek suyu vardı.Derken ağaçlardan biri tepe üstü yıkıldı. Arkadaşları korkularından ağlayamadılar bile. Gözyaşı dahi kaybedilmemesi gereken bir suydu artık. Kaktüse yalvardılar: Ne olur bize biraz su ver! Ne de olsa eninde sonunda yağmur yağacak!
Kaktüs cimrilik yaptı. Paylaşmadı suyunu dostlarıyla. Bir bir öldü ağaçlar. Kaktüse yalvara yalvara öldüler. Yeşil adına ne varsa hepsi tükendi. Geriye sadece kaktüs ve onun hayatlar tüketen suyu kaldı. Derken yağmur yağdı. Kaktüs bu yaptığından çok utandı; ama artık çok geçti. O günden sonra dikenlere sarılıp yalnızlığa mahkum edildi kaktüs. Yaşadığı yer de çöle dönüştü.

Daha fazla masal için en yakın kitapçıya gidiyorsunuz. İyi eğlenceler :)

3 yorum:

Bucanni dedi ki...

Erdal Demirkıran bir kere iş yerimize seminere gelmişti. Bayağı keyifli zaman geçirmiştik. Bu sebepten bir kaç kitabınıda okumuştum. Gerçekten insanın motivasyonunu arttırıyor.

Afet Ergü Şaşmaz dedi ki...

Bayıldım bu masala ve kitaba, en kısa zamanda kütüphaneme dahil etmem lazım, ben okuma delisiyim, gerçi ansiklopedik bilgi ve dergiler elimden düşmez ama bu tazr kitapların yeri başka elbet, teşekkürler canım bu bilgi için, öpüyorum, güzel bir hafta sonu diliyorum.

Yeşim dedi ki...

Tatlım bence bu bir baş yapıt. Mutlaka etrafımızdaki çocukların da okumasını sağlamalıyız. Mutlu bir hafta sonu geçirmen dileğiyle...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...