Ana içeriğe atla

Ekmek Kokusu

Evde ekmek yapmayı çok istiyordum, fakat ekmek yapma makinem olmadığı için yapamıyordum. Ekmek yapımında kullanılmak üzere özel un karışımlarından (Sinangil Tahıl Un) aldım dün. Arkasında fırında pişirmek için de tarif vardı. Tarifte istemeden biraz değişiklik yaptım. Çünkü ben 1,5 su bardağı su yerine 1sb su ve 1sb süt koydum. Hamur kıvamını tutturamayınca anladım fazla koyduğumu. Neyse ki çok geç değildi. Hamuru beyaz unla tutturdum. Bir de 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekledim. Hamuru fırının yoğurt ayarında mayalandırdım. Fırını 5 dakika 230 derecede ısıttım. Ekmekleri fırına koyarken sıcaklığı önce 220 on dakika sonra da 200 dereceye düşürerek 40 dakika pişirdim. İlk deneme için oldukça iyi. Evim miss gibi ekmek koktu. Denemeyen varsa makinesiz de evde ekmek pişirmek mümkün, tecrübeyle sabitlenmiştir ;)

Yorumlar

leyya dedi ki…
mmmm neffis görünüyorlar.ayrıca birkaç yıldır ekmek makinesine sahip biri olarak pek iç açıcı şeyler söyleyemeyeceğim.bıktık biz..köşedeki fırına döndük:))
Yeşim dedi ki…
Gerçekten de nefis olmuştu :) Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
Sevgiler...
Unknown dedi ki…
ben bunu şimdi yiyiyor olabilirdim :(
Yeşim dedi ki…
Kıyamam. Bir haftasonu bize kahvaltıya gel beraber yeriz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Monica Krol

Monika Krol 'un Zaferden Dönüş kompozisyonunu görenceye kadar mücevher tasarımları artık beni şaşırtmaz diyordum. Bu işin ucu bucağı yok, anladım. Her an farklı bir tasarımla karşılaşabiliyoruz. Banyo küvetinden yüzük, klozetten broş ve lavabodan kolye ucu... Bebek evlerinin bu sevimli detaylarını altın ve gümüşle birleştirip bu eşsiz güzelliklere imza atan Monica Krol'un tasarımları takılarla da sınırlı değil. Merak edenler için burada .

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

Sen Aydınlatırsın Geceyi

Bazı insanlar, bazı filmler ve bazı kitaplar hayatımıza girdiğinde yeni dünyalar keşfetmemize sebep olurlar ya... Benim için de Sen Aydınlatırsın Geceyi tam anlamıyla bu etkiyi yarattı. Önce filmin başında çalan Mreyte ya Mreyte ile tanıştım. O şarkı beni filme götürdü. İyi ki de götürmüş. Uzun zamandır seyrettiğim en güzel Türk filmiydi. Sen Aydınlatırsın Geceyi 2013 yılında vizyona girmiş, bol ödüllü bir Onur Ünlü filmi.  Oyuncu kadrosunda Leyla ile Mecnun dizisinden aşina olduğumuz isimler var ve muhteşem performanslarıyla filmi unutulmazlar arasına sokuyorlar. Film, aklımdan çıkmayan sahneleri, replikleri ve müzikleriyle beni etkisi altında tutmaya devam ediyor. Bir kasaba düşünün ki orada yaşayan herkes olağanüstü güçlere sahip. Fakat bu olağanüstülük onlar için gayet olağan. Filmin içine saklanmış mesajlara dikkat ederek izlemenizi öneririm. Cemal'in Yasemin'le uçma sahnesi öncesi ve sonrasıyla müthiş. Aralarında geçen şu diyalogsa aralarındaki sevgini