26 Temmuz 2013 Cuma

Ders:Resim Konu:Yüzük

Tamam biliyorum saçma bir başlık oldu. Sıkılmadan okursanız yazdıklarımı, sebebini anlayacaksınız, inanın bana :) Eminim hepiniz hayatınızda pek çok defa Pablo Picasso adını duymuşsunuzdur. Konumuz olan yüzüklerden bahsetmeden önce, sizlere ünlü ressam Picasso hakkında bilgi vermek istiyorum. 

"Kendisi dünyaca ünlü ressam ve heykeltraştır. Tam adı Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso olan ressam İspanyoldur." 

"Picasso, Georges Braque ile kübizmin temellerini atmış sayılmaktadır. 1907'den 1914'e kadar kübist olarak adlandırılan tarzda tablolar yapar. Kübist tabloların genel özelliği; geometri ve geometrik şekillerin kullanılmasıdır. Resmedilen nesneler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş yahut geometrik şekillere bölünmüştür."

Picasso'nun bu akımla yaptığı ilk tablosu Avignonlu Kızlar'dır. 


"Kübizmin bir diğer özelliği de uzaydaki üç boyutlu bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır. Bu amaçla Picasso, şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışır. Yine bu nedenden portrelerindeki insanların hem profili hem de önden görünüşü görülmektedir." (Kaynak) Bu kadar bilgi yeterli. Konumuz olan yüzükler de Japon sanatçı Yukako Katsuyama tarafından kübik tarzda tasarlanmış. Bu açıdan bence çok özel ve çok güzeller, esin kaynağı elbette büyük usta Picasso.


Çok başarılı bence ve çok beğendim. Daha fazlası için buraya bakabilirsiniz.

Hepinize mutlu geçecek bir hafta sonu diliyorum ♥


4 yorum:

reyhane dedi ki...

Biraz kafa karıştırıyor emme olsun

seldanın mutfak defteri dedi ki...

Merhabalar,
Bloğunuzu çok beğendim ve izlemeye aldım. Bana da bekliyorum. Güzel paylaşımlarda buluşmak dileğiyle. Sevgilerimi bıraktımmmm…..:))

Stil Direktoru dedi ki...

aylar sonra yazmışsın yazmışsın harbiden .) ve ben gelmişim bak ya.. ama eskisinden daha dahayız be dostum... direndik hadi ha gayret bebekim... SS >3

minikmini dedi ki...

anaaaamm,bu adamın adı bu kadar uzun muyduuu ? Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso :)

yeniden yazman çok iyi oldu,sayende uzun zamandır oje sürmeyişim aklıma geldi,ne iyi ettin de yazdın,sevgilerrrrr

www.minikmini.blogspot.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...