Ana içeriğe atla

Yılmaz Özdil'den...

Takvimler 1923... Adres Kordon. Naim Palas.
Cumbada oturuyor Sarışın Kurt. Sevmez fazla yemeği. Leblebi var önünde. Garson titriyor, çünkü çocuk rum. Sesleniyor Gazi, şefkatli... "Vre Dimitri" diyor: "Gel bakayım.
"
Çocuk "Buyur Pasam" diyor ş'lere dili dönmeyen, kırık dökük türkçesiyle...
"Sizin Kosti ...." diyor, işgal sırasında kasıla kasıla İzmir'e gelen Yunan Krali Konstantin`i kastederek, "...geldi mi buraya?"
-Geldi Pasam -Oturdu mu bu masaya?
-Oturdu pasam
-Güneş batarken rakı içti mi?
-İçmedi Pasam.
-E o zaman sormadın mı be çocuk, ne halt etmeye almış İzmir'i?

O nedenle "Rakıyı alkol zannedip" Mustafa Kemal'e "sarhoş" diyenlere güleriz biz İzmirliler...
"Allah'ın geri zekalıları, adam sarhoş kafayla kurmuş memleketi, siz ayık kafayla batırıyorsunuz" deriz.!
(Görsel)

Yorumlar

YETENEK-SİZİN dedi ki…
çok güzel bir yazı canım, başka youm yapamıyorum.
Nilgün Torunoğlu dedi ki…
Ne kadar güzel bir paylaşım,bayıldım...Çok teşekkürler günüm sayenizde güzel başladı ve izniniz olursa facebookta yayınlamak isterim.
Sevgiler...
Yeşim dedi ki…
Yetenek-Sizin, sağol tatlımmm :) Yılmaz Özdil her zamanki gibi noktayı koymuş.

Colette, canım beğendiğine sevindim :) tabi ki yayınlayabilirsin tatlım ne demek :)
MKBL dedi ki…
Yeşimciğim ne güzelmiş yazı...
Canımmm Canımmm öptüm seni kocaman.
lolipu dedi ki…
çok güzel çokkkk, diyecek bir şey yok
Adsız dedi ki…
çok güzelmiş doğru söze ne denir ki?
Atolyekedi dedi ki…
Canım benim MÜTHİŞ BİR YAZI bu.Süprsin içim ürperdi resmen. AAAh ah
Stil Direktoru dedi ki…
Ya evet cano, kayınpederde atmış bana
cecilia dedi ki…
harika bi yazı ya Atama bunca fedekarlığından sonra dil uzatanların zaten şuurundan şüphe ettiğim için bu yazıyı dahi anlicaklarını sanmıyorum ama olsun yazmış yine yılmaz özdil kalemine sağlık, yeşimcim sanada teşekkürler paylaştığın için ;)
yeşimcim bu adamın yazılarına bayılıyorum bunu okumamıştım ama paylaşım için teşekkürler tatlım

Bu blogdaki popüler yayınlar

Monica Krol

Monika Krol 'un Zaferden Dönüş kompozisyonunu görenceye kadar mücevher tasarımları artık beni şaşırtmaz diyordum. Bu işin ucu bucağı yok, anladım. Her an farklı bir tasarımla karşılaşabiliyoruz. Banyo küvetinden yüzük, klozetten broş ve lavabodan kolye ucu... Bebek evlerinin bu sevimli detaylarını altın ve gümüşle birleştirip bu eşsiz güzelliklere imza atan Monica Krol'un tasarımları takılarla da sınırlı değil. Merak edenler için burada .

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

Sen Aydınlatırsın Geceyi

Bazı insanlar, bazı filmler ve bazı kitaplar hayatımıza girdiğinde yeni dünyalar keşfetmemize sebep olurlar ya... Benim için de Sen Aydınlatırsın Geceyi tam anlamıyla bu etkiyi yarattı. Önce filmin başında çalan Mreyte ya Mreyte ile tanıştım. O şarkı beni filme götürdü. İyi ki de götürmüş. Uzun zamandır seyrettiğim en güzel Türk filmiydi. Sen Aydınlatırsın Geceyi 2013 yılında vizyona girmiş, bol ödüllü bir Onur Ünlü filmi.  Oyuncu kadrosunda Leyla ile Mecnun dizisinden aşina olduğumuz isimler var ve muhteşem performanslarıyla filmi unutulmazlar arasına sokuyorlar. Film, aklımdan çıkmayan sahneleri, replikleri ve müzikleriyle beni etkisi altında tutmaya devam ediyor. Bir kasaba düşünün ki orada yaşayan herkes olağanüstü güçlere sahip. Fakat bu olağanüstülük onlar için gayet olağan. Filmin içine saklanmış mesajlara dikkat ederek izlemenizi öneririm. Cemal'in Yasemin'le uçma sahnesi öncesi ve sonrasıyla müthiş. Aralarında geçen şu diyalogsa aralarındaki sevgini