23 Nisan 2010 Cuma

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan 1935 yılından itibaren kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin millî bayramıdır.
23 Nisan 1920 de TBMM'nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan Hakimiyet-i Milliye bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin 23-30 Nisan’ı Çocuk Haftası ve haftanın ilk gününü de çocuk bayramı ilan ettiği 1935'den itibaren kutlanmaya başlanan bayramdır. Bu iki bayram 23 Nisan 1935 yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adı altında bir araya getirilmiştir. Hakimiyet-i Milliye Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışını kutlamak amacını taşırken; Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO'nun 1979'u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. (Kaynak)

Dünyanın bize hürmet göstermesini istiyorsak evvela bizim kendi benliğimize ve milliyetimize bu hürmeti hissen, fikren fiilen, bütün iş ve hareketlerimiz ile gösterelim; bilelim ki milli benliğini bulmayan milletler başka milletlerin avıdır...Gazi Mustafa Kemal 1923

4 yorum:

mutfakcini dedi ki...

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun..Aydınlık ayrınlara..Güzel paylaşımın için teşekküüler canım.

Chilek dedi ki...

Canım güzel ve duyarlı postun için teşekkürler:)

cecilia dedi ki...

yarınımızın geleceği çocuklarımızın bu müstesna günü kutlu olsun, umarım daha güzel ve sorunsuz bir türkiyede çocuklarını yetiştirir onlar..

Stil Direktoru dedi ki...

Ah ah yalnız aklıma ne geldi, Türküz doğruyuz çalışkanız diye her sabah yemin ediyor ya veletler, neyse ki çarpılmıyorlar :))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...