Ana içeriğe atla

8 Mart 1908

Bugün 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü. Bundan tam 102 yıl önce 8 Mart 1908 yılında Amerikalı kadın işçiler, erkeklerle eşit ücret ve doğum izni için kendilerini fabrikaya kilitlemişlerdi ve içeride çıkan yangında 129 kadın yaşamını yitirmişti. Bu sebeple, çalışan kadınların kazandıkları hakları kutlama günüdür 8 Mart. Yani aslında Dünya Emekçi Kadınlar Günüdür; tam da bizim günümüzdür. Kulağımıza yapışmış telefonla, onca iş yükü ve strese rağmen rujumuzu sürüp gülümseyebildiğimiz için, ince topuklu pabuçlar üzerinde günde en az 10 saat koşturabildiğimiz için, hem işimize, hem eşimize hem de evimize ilgi gösterebildiğimiz için, ekonomik bağımsızlığa önem verdiğimiz ama paylaşmayı unutmadığımız için, 3 aylık bebeğimizi sütten kesilmeden evde bırakıp işe gelebilme metanetini gösterebildiğimiz için bugün bizim günümüz. Bir kadının altından kalkamayacağı iş yoktur; yeter ki istesin. Günümüz hepimize kutlu olsun.

Yorumlar

janel dedi ki…
cok haklisin canim,kesinlikle sana katiliyorum.Sadece kadin olarakta degil aslinda ben herkesin bir seyi cok isterse onu basarabilecegine inaniyorim.Bu arada senin ve tum kadinlarin kadinlar gunun kutlu olsun tabi benimde :)
Selma - DUSBAHCESI dedi ki…
Yazdiklarin ne kadar dogru ve guzel... Yeterki isteyelim!
Bellek Kutusu dedi ki…
Ne güzel yazmışsın Yeşim'cim, hepimizin günü kutlu olsun.
Yeşim dedi ki…
Kutsal Hatun, günümüz hepimize kutlu olsun :)
Düşbahçesi, yeter ki isteyelim dünya daha güzel olur :) günümüz kutlu olsun
Kutucuğum, canım günümüz hepimize kutlu olsun :)
Unknown dedi ki…
YAZDIKLARIN GERÇEKLERİMİZ,SENİNDE GÜNÜN KUTLU OLSUN
Begonvilli Ev dedi ki…
Canım, öyle güzel yazmışsın ki..Tüm kadınların günü kutlu olsun. Hak ettikleri onuru önce insan ve sonra kadın olarak yaşamaları dileği ile..
MAVİ TUTKU dedi ki…
Dünya Kadınlar Gününüzü kutluyorum. Yarınların herkes için ve kadınlar için daha güzel olmasını diliyorum.
Bucanni dedi ki…
Kadınlar günün kutlu olsun canım. çok öpüyorum,sevgiler...
Gülen Tezer dedi ki…
Ne çalışıyorum ne de bir anne. Söylediklerinizin hepsine yetebilme gücü olan bütün kadınları bu yüzden çok takdir ediyorum ya zaten.

Dünyanın bütün kadınlarının günü kutlu olsun..
Yeşim dedi ki…
Sevgili Gülen Tezer Üstün, ben de anne değilim ama evlendikten sonra annemin kıymetini çok iyi anladım. Canım benim 2 çocukla iş-ev nasıl idare etmiş senelerce.
Günümüz kutlu olsun.
Unknown dedi ki…
sevgili Yeşim, 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun.

Sevgiyle kalın...
DenDen dedi ki…
Yeşim yazından çok etkilendim. Özellikle minik bir kız annesi olduğum için son satırlarda 60 günlükken bakıcıya bırakıp işe gittiğim gün aklıma geldi. Büyüdükçe beni bırakmamak için yaptığı ağlamalar, şirinlikler... Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun.
Hilal dedi ki…
kadınlar gerçekten çok çok güçlüler..
yazını beğenerek okudum canım.
gerçekten bir kadın kafaya koyarsa Allah'ın izniyle her işi yapar..
Bizim Gibiler dedi ki…
Çok güzel bir yazı olmuş canım. Hepimizin ortak sorunu bu. Kırk parçaya bölünmek her işe yetişmek fakat asla takdir edilmemek.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Monica Krol

Monika Krol 'un Zaferden Dönüş kompozisyonunu görenceye kadar mücevher tasarımları artık beni şaşırtmaz diyordum. Bu işin ucu bucağı yok, anladım. Her an farklı bir tasarımla karşılaşabiliyoruz. Banyo küvetinden yüzük, klozetten broş ve lavabodan kolye ucu... Bebek evlerinin bu sevimli detaylarını altın ve gümüşle birleştirip bu eşsiz güzelliklere imza atan Monica Krol'un tasarımları takılarla da sınırlı değil. Merak edenler için burada .

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

Mimarinin Mücevher Hali

Bayıldım bunlara. Vicki Ambery-Smith gerçek ve sanal binalardan esinlenerek mücevher kutuları, broşlar, küpeler, kol düğmeleri hatta peçete halkaları ve çeşni setleri bile yapmış. Çok şık ve orijinal tasarımlar. Bunların içinde Kız Kulesi, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Ayasofya gibi bizden güzellikleri de görmek güzel olurdu. Ne dersiniz sizce de güzel olmaz mıydı?