Ana içeriğe atla

Mercedes Neden Mercedes?

Mercedes'in bu güzel hanım olduğunu biliyor muydunuz? Fransa'da yaşayan tüccar ve Avusturya Nice Başkonsolosu Emil Jellinek Daimler fabrikasından aldığı otomobille büyük ilgi toplar. 1899 yılında Daimler yarış otomobiline büyük kızı Mercedes'in ismini vererek Nice'de bir yarışa katılır ve birinci olur. Bu başarı Daimler fabrikasına 36 adet otomobil siparişi olarak geri döner fakat Jellinek'in bir şartı vardır; araçlar "Mercedes" ismini taşıyacaktı. Daimler bu şartı kabul eder ve 1901 yılından itibaren ürettiği otomobilleri "Mercedes" olarak adlandırmaya karar verir. "Mercedes" Mars gezegeninin İspanyolca adıdır. Kelime anlamı lütuf ve zerafettir. Kaynak

Yorumlar

Nilgün Komar dedi ki…
hikayeyi biliyordum ama fotoğrafını görmemiştim.. paylaşım için teşekkürler..
Stil Direktoru dedi ki…
Hikayeyi bende biliyorum ama bayanı ilk defa gördüm
Unknown dedi ki…
İlk defa okuyorum negüzel böyle bilgiler, normalde olsa acıp okumaz ınsan blog olunca zevklı kısa anlatımlarla hoş oluyor:)!

Bu blogdaki popüler yayınlar

Monica Krol

Monika Krol 'un Zaferden Dönüş kompozisyonunu görenceye kadar mücevher tasarımları artık beni şaşırtmaz diyordum. Bu işin ucu bucağı yok, anladım. Her an farklı bir tasarımla karşılaşabiliyoruz. Banyo küvetinden yüzük, klozetten broş ve lavabodan kolye ucu... Bebek evlerinin bu sevimli detaylarını altın ve gümüşle birleştirip bu eşsiz güzelliklere imza atan Monica Krol'un tasarımları takılarla da sınırlı değil. Merak edenler için burada .

Beklenen Şablon

Çok isteyen oldu o yüzden buradan hepinizle paylaşıyorum. Büyük boyutlu isterseniz burada . Yapacak herkese kolay gelsin.

Sen Aydınlatırsın Geceyi

Bazı insanlar, bazı filmler ve bazı kitaplar hayatımıza girdiğinde yeni dünyalar keşfetmemize sebep olurlar ya... Benim için de Sen Aydınlatırsın Geceyi tam anlamıyla bu etkiyi yarattı. Önce filmin başında çalan Mreyte ya Mreyte ile tanıştım. O şarkı beni filme götürdü. İyi ki de götürmüş. Uzun zamandır seyrettiğim en güzel Türk filmiydi. Sen Aydınlatırsın Geceyi 2013 yılında vizyona girmiş, bol ödüllü bir Onur Ünlü filmi.  Oyuncu kadrosunda Leyla ile Mecnun dizisinden aşina olduğumuz isimler var ve muhteşem performanslarıyla filmi unutulmazlar arasına sokuyorlar. Film, aklımdan çıkmayan sahneleri, replikleri ve müzikleriyle beni etkisi altında tutmaya devam ediyor. Bir kasaba düşünün ki orada yaşayan herkes olağanüstü güçlere sahip. Fakat bu olağanüstülük onlar için gayet olağan. Filmin içine saklanmış mesajlara dikkat ederek izlemenizi öneririm. Cemal'in Yasemin'le uçma sahnesi öncesi ve sonrasıyla müthiş. Aralarında geçen şu diyalogsa aralarındaki sevgini